MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo obejmuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Jakie jeszcze zmiany pojawią się w Kodeksie pracy w 2022 roku?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zwolnienie pracownika rzadko odbywa się z dnia na dzień. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest możliwe za porozumieniem stron lub w niektórych przypadkach – z winy pracownika. Zazwyczaj jednak pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania odpowiedniego okresu wypowiedzenia.
Zwolnienie pracownika rzadko odbywa się z dnia na dzień. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest możliwe za porozumieniem stron lub w niektórych przypadkach – z winy pracownika. Zazwyczaj jednak pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania odpowiedniego okresu wypowiedzenia. 123rf.com
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy szeregu pracowników. Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła zmiany i od 23 kwietnia 2022 powiększył się katalog osób chronionych przed zwolnieniem. Kto jest pod szczególną ochroną i nie można go zwolnić z pracy? Wypowiedzenie umowy o pracę może złożyć pracodawca lub pracownik. Zasady rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia reguluje Kodeks Pracy. Uwzględnia proporcjonalny do okresu zatrudnienia czas wypowiedzenia, a także tzw. katalog osób chronionych przed wypowiedzeniem. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach nie można zwolnić pracownika, a także jakie zmiany w Kodeksie pracy jeszcze wejdą w życie w 2022 roku.

Spis treści

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zmiany w przepisach 2022

Prawo pracy zapewnia niektórym osobom ochronę przed wypowiedzeniem. Oznacza to, że pracowników będących w określonej sytuacji lub należących do określonej grupy np. działaczy związkowych, nie można zwolnić z pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy rozwiązanie umowy ma nastąpić z winy pracownika, albo w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.

23 kwietnia 2022 roku wprowadzono zmiany w tych przepisach, rozszerzające katalog osób chronionych przed wypowiedzeniem. Jest to bezpośrednia konsekwencja zmian w Ustawie o obronie Ojczyzny.

Kogo nie można zwolnić z pracy?

W niektórych sytuacjach pracodawca nie może zwolnić pracownika ze względu na jego specjalny statut. Dotyczy to m.in. kobiety w ciąży.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – Art. 41 Kodeksu pracy

Prawo pracy daje ochronę przed wypowiedzeniem następującym osobom:

 • pracownikom przebywających na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym,
 • pracownikom przebywającym na zwolnieniu lekarskim,
 • pracownikom w wieku przedemerytalnym, gdy do nabycia prawa do emerytury brakuje im maksymalnie 4 lat, a uzgodniony okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury,
 • kobietom w ciąży,
 • działaczom związkowym,
 • współmałżonkom żołnierzy zawodowych (od 23 kwietnia 2022).

Kogo jeszcze nie można zwolnić z pracy w 2022? Katalog pracowników chronionych rozszerzony

W związku z Ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny do listy osób chronionych przed wypowiedzeniem umowy o pracę zostaną dopisani współmałżonkowie żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową.

W okresie odbywania przez żołnierza obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z małżonkiem żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – Art. 306 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – tylko na określonych zasadach

Zwolnienie pracownika rzadko odbywa się z dnia na dzień. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym jest możliwe za porozumieniem stron lub w niektórych przypadkach – z winy pracownika. Zazwyczaj jednak pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Według Kodeksu pracy jest to odpowiednio:

W przypadku umowy na okres próbny:

 • 3 dni robocze, jeśli umowa jest zawarta na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie,
 • 1 tydzień, jeśli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż dwa tygodnie, ale krótszy niż trzy miesiące,
 • 2 tygodnie, gdy okres próbny trwa trzy miesiące.

W przypadku umowy o pracę na czas określony i nieokreślony:

 • 2 tygodnie, jeżeli osoba pracowała u danego pracodawcy nie więcej niż sześć miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli osoba pracowała u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy, ale krócej niż 3 lata,
 • 3 miesiące, jeżeli osoba pracowała u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Ponadto pracodawca ma obowiązek podania konkretnej i rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia.

Warto wiedzieć, że w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia o pracę, pracownikowi należy się urlop na poszukiwanie nowego zatrudnienia:

 • 2 dni robocze — w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
 • 3 dni robocze — w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Wypowiedzenie o pracę – kiedy jest niezgodne z prawem?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę:

 • pracownikom objętym ochroną przed wypowiedzeniem,
 • w czasie urlopu pracownika,
 • w czasie innej, usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, (jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia).

Zmiany w Kodeksie pracy – co jeszcze zmieni się Kodeksie pracy w 2022?

W sierpniu zostaną wprowadzone kolejne zmiany, które są opracowywane już od wielu miesięcy, ze względu na dwie dyrektywy unijne mające na celu większą ochronę pracownika oraz wsparcie w godzeniu życia zawodowego z osobistym, szczególnie dla rodzin.

Dr Agnieszka Piasecka-Robak, menedżer kierunku Human Resources i Coaching w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, zaznacza, że dyrektywy sporo zmieniają, jeśli chodzi o obowiązki pracodawców. Między innymi:

 • Ważną zmianą w nowych przepisach o czasie pracy jest wprowadzenie zapisu o możliwości zwolnienia od pracy, z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik zachowa za czas tego zwolnienia prawo do 50 proc. wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego).
 • Idea równego traktowania będzie także dotyczyć warunków wypowiadania umów o pracę pracowników zatrudnionych na czas określony i pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony. Zostanie wprowadzony obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Pracownik będzie miał możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy, także w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto