MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kochają geografię, matematyki unikają

Ewelina Oleksy
W ubiegłym roku maturzyści z IV LO w Wałbrzychu mogli pisać próbę w listopadzie fot. Dariusz Gdesz
W ubiegłym roku maturzyści z IV LO w Wałbrzychu mogli pisać próbę w listopadzie fot. Dariusz Gdesz
Dziś maturzyści powinni mieć próbną maturę. Ale już jej nie chcą Okręgowa Komisja Egzaminacyjna uporała się z podliczeniem deklaracji maturalnych młodych wrocławian.

Dziś maturzyści powinni mieć próbną maturę. Ale już jej nie chcą
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna uporała się z podliczeniem deklaracji maturalnych młodych wrocławian.

W rankingu przedmiotów wybieranych jako obowiązkowe od lat prowadzi geografia. Nie inaczej jest w tym roku we Wrocławiu. Doskonałą znajomością mapy na egzaminie chce się popisać ponad 1930 zdających. To co czwarty spośród wszystkich podchodzących tu do egzaminu.
Geografom po piętach depczą biolodzy. Tych jest u nas w tym roku prawie 1700. Kolejne miejsca przypadły: królowej nauk- matematyce, którą zdawać będzie ponad 1560 osób i wiedzy o społeczeństwie - tę wybrało ponad 1460. O połowę mniej uczniów zdecydowało się na historię. Daleko w tyle zostały natomiast chemia i fizyka. Z zadaniami pełnymi liczb, twierdzeń i reakcji zmierzy się w sumie tylko 327 wrocławian. Przedmioty typowo artystyczne są na samym końcu . Historię muzyki śpiewająco zamierza zdać zaledwie 30 osób, a z wiedzą o tańcu powalczy już tylko jeden śmiałek. Dzięki tym rachunkom komisje wiedzą, ile arkuszy szykować na maj.
Ale już dzisiaj maturzyści z całej Polski powinni pochylić się nad próbnym zadaniami z języka polskiego, jutro - z obcego, a w czwartek z wybranego przez siebie przedmiotu. Bo Centralna Komisja Egzaminacyjna porozsyłała do szkół płyty z zadaniami, podobnymi do tych, które młodzież zobaczy już za dwa miesiące.
- Przygotowaliśmy materiały pomocnicze, ale to od szkoły zależy, jak je wykorzysta - podkreśla Marek Legutko, dyrektor CKE.
Szkoły chętnie skorzystałyby z materiałów, ale najchętniej w październiku, listopadzie lub ostatecznie w grudniu, czyli przed datą złożenia ostatecznej deklaracji, co się będzie zdawało na prawdziwej maturze. Według większości nauczycieli, próba w marcu to "musztarda po obiedzie".
- Naszym uczniom zrobiliśmy próbną maturę w grudniu, bo wtedy był czas na zmianę. Organizacja kolejnej próby teraz wiąże się z wielkim zamieszaniem - tłumaczy Elżbieta Wachowska-Karaśkiewicz, dyrektorka XVIII LO przy ul. Młodych Techników.
Ale I LO przy ul. Poniatowskiego zamierza dziś przeprowadzić drugą próbę. - To prawdziwe arkusze przygotowane przez specjalistów, którzy przygotują właściwą maturę - wyjaśnia Anita Skrzyniarz, wicedyrektorka szkoły.
Jak będzie w przyszłym roku? Marek Legutko mówi, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Ważny wybór
Ostateczną decyzję o tym, jaki przedmiot będą zdawać, maturzyści musieli podjąć do 7 lutego. Deklaracji nie można już zmienić. Nawet jeśli po marcowej próbie okaże się, że wybrany przedmiot nie jest najmocniejszą stroną piszącego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto