Jeden krok od sensacji

Marcin Indzierowski
Lotos Gynia – CCC Polkowice 82:72, AZS Kolegium Karkonoskie Jelenia Góra – Wisła Kraków 67:69 Wielkie emocje w Jeleniej Górze. Akademiczki do ostatniej sekundy walczyły o zwycięstwo nad mistrzyniami Polski ...

Lotos Gynia – CCC Polkowice 82:72, AZS Kolegium Karkonoskie Jelenia Góra – Wisła Kraków 67:69
Wielkie emocje w Jeleniej Górze. Akademiczki do ostatniej sekundy walczyły o zwycięstwo nad mistrzyniami Polski z Krakowa. CCC nie dało rady w Gdyni Lotosowi.

Wisła zagrała w Jeleniej Górze bez swojej największej gwiazdy Ann DeForge. To dodało wiary gospodyniom – akademiczki uwierzyły, że gości można pokonać. Kolegium prowadziło różnicą kilku punktów, ale krakowianki niemal nie myliły się w rzutach za 3 i dlatego wygrały pierwszą odsłonę.
W drugiej kwarcie podopieczne Rafała Sroki znakomicie zagrały w ataku. W ciągu zaledwie 10 minut zdobyły aż 28 punktów. Trzecią odsłonę gospodynie przegrały sześcioma oczkami i wydawało się, że powoli tracą kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie, ale udane akcje Amerykanek Keili Beachem i Jocelynn Penn pozwalaly akademiczkom błyskawicznie odrabiać straty i doprowadzać do remisu.
Na niespełna trzy minuty przed końcem miejscowi kibice szaleli z radości, bo ich ulubienice wygrywały 67:63. Widmo pierwszej porażki w lidze zajrzało wiślaczkom głęboko w oczy, ale doświadczone krakowianki w końcówce wyszły z opresji. Najpierw za trzy punkty celnie przymierzyła Natalia Trafimowa, a 20 sekund przed ostatnią syreną Dominique Canty po zbiórce w ataku zdobyła cenne dwa punkty i odzyskała prowadzenie dla Wisły. Chwilę później Sabrina Scott straciła piłkę i stało się jasne, że Kolegium nie wygra tego meczu. Jeleniogórzankom należą się jednak słowa pochwały, bo w tym sezonie jeszcze nikt nie był tak bliski pokonania ekipy trenera Elmedina Omanicia.
– Zagraliśmy najlepszy mecz w sezonie. Dzięki zawodniczkom i kibicom było to wspaniałe widowisko. Chcielibyśmy pozyskać jeszcze obwodową zawodniczkę, która pozwoliłaby nam grać jeszcze lepiej – stwierdził Rafał Sroka, trener Kolegium.
W Gdyni przez trzy kwarty CCC walczyło jak równy z równym z Lotosem, mimo że najlepsza snajperka zespołu Monique Coker już w 7 minucie popełniła trzecie przewinienie, a pierwsze punkty zdobyła dopiero w połowie drugiej odsłony. Problemy z faulami miała też druga Amerykanka, Frances Carvajal. Gdynianki bezlitośnie wykorzystały ten fakt i zdecydowanie wygrały walkę na tablicach, a podkoszowe zawodniczki do przerwy zdobyły aż 32 z 43 punktów drużyny.
Jeszcze w 32 minucie Lotos wygrywał zaledwie 61:59, ale w tym momencie za piąty faul spadła Carvajal i CCC praktycznie bez walki oddało gospodyniom dziesięć punktów z rzędu i zwycięstwo.
– Straciliśmy wiarę, że coś w tym meczu można ugrać. Dziewczyny zaczęły grać indywidualnie, mieliśmy mnóstwo problemów na tablicach. Pod koniec zależało nam już chyba tylko na tym, by przegrać jak najniżej – stwierdził Andrzej Nowakowski, trener CCC. •

Baby Shaq w CCC!
W barwach CCC po raz ostatni zagrała Olga Żytomirska, która od początku 2007 roku będzie występować w ŁKS-ie Łódź. Polkowiccy działacze rozwiązali też umowę z inną wysoką zawodniczką Iwoną Kaszuwarą. Dziury pod koszem jednak nie będzie, bo w pierwszych dniach stycznia w Polkowicach pojawi się 30-letnia środkowa z USA Tausha Mills (191 cm), nosząca wdzięczny przydomek Baby Shaq. Mills grała ostatnio w izraelskim Hapoelu Haifa. W 8 meczach notowała średnio 18,1 punktów i 15,8 zbiórek!