Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka jest różnica między produktami bio, eko i organic? Przy półce ze zdrową żywnością można się zgubić

Justyna Madan
Justyna Madan
Zdrowa żywność może mieć różne oznaczenia. Co stoi za hasłami eko, bio i organic?
Zdrowa żywność może mieć różne oznaczenia. Co stoi za hasłami eko, bio i organic? 123rf
Na rynku pojawia się coraz więcej zdrowej żywności, oznaczonej jako „bio”, „eko” lub „organic”. W dodatku coraz częściej trafimy na nią nie tylko w dużych hipermarketach czy sklepach internetowych. Na ekologiczne produkty decydują się też osiedlowi sprzedawcy. Znajdziemy je na półce ze zdrową żywnością. Sprawdzamy różnicę pomiędzy produktami bio, eko i organic. Jak je rozpoznać?

Spis treści

Chcesz jeść zdrowo, ale wraz ze wzrostem popularności zdrowej żywności nie masz pewności, co oznaczają konkretne symbole? Bio, eko i organic sprawiają wrażenie tego samego – żywności ekologicznej. Okazuje się jednak, że wcale nie oznaczają tego samego, ale każde z nich musi spełnić konkretne wymagania, aby trafić na sklepowe półki z takim właśnie oznaczeniem. Sprawdźmy, co stoi za każdym z tych oznaczeń.

– Dokonując eko-zakupów, pamiętajmy o tym, by czytać etykiety i szukać na nich Euroliścia. Znak ten daje nam gwarancję, że wybrany przez nas produkt został zweryfikowany przez specjalistyczne jednostki certyfikujące - podkreśla Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Produkt ekologiczny

Oznaczenie „eko” na opakowaniu daje nam gwarancję, że towar został wyprodukowany zgodnie z zestawem konkretnych standardów.

– Nie wszystko, co wyhodowane metodą tradycyjną w przydomowym ogródku czy na polu, możemy nazwać „eko”. Produkty ekologiczne muszą spełnić szereg ścisłych wymagań, dotyczących sposobu ich produkcji i pochodzenia surowców, z których zostały wytworzone. Ekologicznymi można nazwać tylko te produkty, w których co najmniej 95% składników pochodzi z produkcji ekologicznej – wyjaśnia kampania „Przestaw się na eko”.

W przypadku żywności eko sposób jej wytwarzania podlega rygorystycznym normom. Do jej produkcji nie stosuje się m.in.:

  • żywności genetycznie modyfikowanej, tzw. GMO,
  • nawozów sztucznych, środków chwastobójczych oraz pestycydów,
  • hormonów przyspieszających wzrost zwierząt.

Ponadto rolnicy, którzy produkują żywność ekologiczną, mogą stosować tylko wybrane środki, m.in.: naturalne metody ochrony, ręczne (mechaniczne) usuwanie chwastów, naturalne nawozy, takie, jak kompost czy obornik.

– Dzięki temu żywność ekologiczna nie zawiera szkodliwych dla nas substancji, a sama jej produkcja odbywa się w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego. Zasady produkcji oraz sposób oznaczania żywności ekologicznej są ściśle określone m.in. w Rozporządzeniu Rady Wspólnoty Europejskiej z 2007 roku – podaje „Przestaw się na eko”.

Produkt ekologiczny posiada certyfikat potwierdzający wydany przez akredytowaną jednostkę kontrolującą oraz specjalną etykietę na opakowaniu. W Unii Europejskiej jest to symbol Euroliścia, który gwarantuje, że dany produkt jest ekologiczny.

Produkt BIO

Bio w tym przypadku oznacza życie, do tej kategorii mogą więc należeć produkty roślinne i zwierzęce, które nie są modyfikowane genetycznie.

- Produkty tego typu powstały w taki sposób, by nie zakłócać naturalnego cyklu życia fauny i flory. Wytwarzane w ten sposób makarony, przyprawy, zamienniki mięsa itp. pozostają w zgodzie z harmonijnym rozwojem przyrody – wyjaśnia portal Pole na stole.

Produkt organiczny

Powstał bez użycia pestycydów, nawozów lub jakichkolwiek substancji chemicznych, które mogą stosowane są w uprawie roślin i zwierząt. Oznacza to po prostu, że w trakcie przetwarzania do produktu nie dodano żadnej substancji obcej, również sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.

Zamiast chemii w gospodarstwach ekologicznych stosuje się metody naturalne, m.in.:

  • obornik,
  • kompost,
  • produkty biologiczne,
  • nawozy zielone,
  • napary ziołowe.

Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych pasą się swobodnie i żywią się paszą organiczną niezawierającą składników GMO, hormonów wzrostu i antybiotyków. Ponad 95 proc. składników jedzenia musi mieć pochodzenie naturalne, aby można je było oznaczyć, jako organiczne.

- Określenia eko, bio i organic są do siebie bardzo zbliżone. We Francji i krajach niemieckojęzycznych przyjęło się używać głównie terminu „Bio”. Natomiast kraje anglojęzyczne chętniej posługują się określeniem „Organic”. W Polsce spotkamy każde z nich, używane są bowiem zamiennie – podkreśla portal Pole na stole i dodaje: ekologiczne jedzenie zawsze jest zdrowe, jednak zdrowa żywność nie zawsze jest jedzeniem ekologicznym.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka jest różnica między produktami bio, eko i organic? Przy półce ze zdrową żywnością można się zgubić - Strefa Agro

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto