Gramy o złoto! - W dramatycznym meczu Polska pokonała Danię

Zbigniew Próchniak

Dwie dogrywki, mnóstwo błędów obu drużyn, niesamowite strzały i jeszcze bardziej efektowne parady bramkarzy. Ostatecznie to polskie ręce będą mogły sięgnąć po złoto. Kibice oszaleli z radości

Początek spotkania należał do Duńczyków. Można było zwątpić w możliwości naszej drużyny. Sławomir Szmal tym razem nie był w formie. Dlatego już po kwadransie do bramki wszedł Adam Weiner. To była bardzo dobra zmiana – bronił znakomicie. Niestety, nasz zespół grał nieco jak sparaliżowany. Popełniał błędy w obronie i nie wykorzystywał świetnej dyspozycji Weinera. Przełom, ku radości kibiców, przyszedł w drugiej połowie meczu. Chwilami nasi prowadzili nawet trzema bramkami – po raz ostatni w 18 minucie 18:15.
Duńczycy byli niezwykle skuteczni w ataku. Objęli prowadzenie, ale w ostatnich sekundach po rzucie Karola Bieleckiego wywalczyliśmy dogrywkę. Niestety – kolejny remis i druga dogrywka. Tym razem nasi nie zmarnowali szansy. Dzięki efektownym rzutom wygrali 36:33.

A jednak Niemcy
W drugim półfinale Francuzi cały czas prowadzili, ale w 60. minucie dogrywkę wywalczył Niemiec Markus Baur. Podobnie było w pierwszej dogrywce. Holger Glandorf przedłużył nadzieje na finał. Zwycięski gol ponownie był dziełem Baura. O złoty medal zagrają wicemistrzowie olimpijscy z Aten – Niemcy.

Stawką igrzyska
W meczach o miejsca 5-8 gra toczy się o udział w igrzyskach. Po raz kolejny doszło do powtórki finału MŚ 2005. Obrońcy tytułu Hiszpanie przegrali ze srebrnymi medalistami poprzedniego czempionatu Chorwatami dwukrotnie 29:28 i wczoraj 27:35. Tak więc szczypiorniści z Bałkanów oraz Rosjanie (wygrali z Islandią) zagrają w turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk. Hiszpanie muszą jutro ograć Islandię.

Rekord Polsatu
Pierwszy mecz – 13 stycznia – obejrzało w Polsacie Sport 146 371 widzów, wtorkowy z Rosją 606 tys. widzów, co jest absolutnym rekordem stacji. Dla porównania finał mistrzostw świata w siatkówce Polska – Brazylia zgromadził 512 tys. widzów, mecz LM Barcelona – Benfica Lizbona 478 tys. widzów.