MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz do kasacji

Anna Aleksandrowicz, Janusz Michalczyk
WROCŁAW Wicepremier Jerzy Hausner twierdzi, że obecny system pomocy dla niepełnosprawnych stworzył wiele patologii. Dlatego proponuje likwidację Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

WROCŁAW

Wicepremier Jerzy Hausner twierdzi, że obecny system pomocy dla niepełnosprawnych stworzył wiele patologii. Dlatego proponuje likwidację Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Nie oznacza to, że pomoc dla niepełnosprawnych będzie mniejsza. Przeciwnie. Wykorzystamy pieniądze z Europejskiego Funduszu Socjalnego - zapewnia wicepremier Jerzy Hausner.

Według niego, na samą obsługę administracyjną PFRON-u wydano w 2002 roku ponad 60 mln zł. A dzięki różnym posunięciom rząd chce zaoszczędzić w sumie ponad 1,5 mld zł rocznie.

Dziś firmy zatrudniające niepełnosprawnych dostają dotacje, ale muszą najpierw uzyskać status zakładu pracy chronionej. W nowym systemie nie będzie to konieczne, lecz największą pomoc dostaną ci, którzy przyjmą do pracy najwięcej osób o najwyższym stopniu niepełnosprawności.

Ma to zamknąć drogę do nadużyć - niektórzy pracodawcy osiągają spore korzyści dzięki zatrudnieniu ludzi niemal w pełni sprawnych. Rząd szacuje, że tylko dzięki zmianom w rozdzielaniu dotacji zaoszczędzi rocznie niemal pół miliarda złotych.

Zmienić ma się również sposób zbierania składki na PFRON. Teraz wszystkie firmy odprowadzają "haracz" w zależności od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Natomiast w nowym systemie składka na pomoc niepełnosprawnym byłaby uzależniona od płacy w danym przedsiębiorstwie. A zatem bogatsze przedsiębiorstwa wpłacałyby dużo więcej niż małe firmy rodzinne.

Co siódmy pracuje

Na Dolnym Śląsku mamy 300 tys. osób niepełnosprawnych, z czego jedynie ok. 40 tys. pracuje w przedsiębiorstwach. W całym kraju na 611 tys. zatrudnionych aż 27 tys. to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Dobre oszczędności

* Leszek Karwowski

* Związek Pracodawców Dolnego Śląska

Na całym świecie państwo pomaga osobom niepełnosprawnym. Likwidacja PFRON-u nie jest nieszczęściem, jeśli jego rolę sprawnie przejmą inne instytucje. Dotychczas - nie wszędzie, ale zdarzało się to w wielu firmach - było wiele nieprawidłowości przy dzieleniu pieniędzy z funduszu. Na pewno trzeba uporządkować zasiłki socjalne. Dość często zasiłek jest dodatkiem do pracy "na czarno". Dlatego oceniam pozytywnie cały oszczędnościowy program rządu. Jestem zaskoczony determinacją wicepremiera Hausnera.

* Tadeusz Krasoń

* Dolnośląski Sejmik Osób Niepełnosprawnych

Projekt wicepremiera Hausnera, dotyczący cięć socjalnych, wydaje mi się żenujący. Liczby są iluzoryczne, kłamliwe. A twierdzenie, że renty uzupełniają dochody z pracy, to szalbierstwo! Kto ciężko chory pójdzie do pracy?! Nie jestem przekonany, że likwidacja PFRON-u da jakieś oszczędności. Potrzebnych będzie bowiem więcej urzędników w terenie. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powyżej 50 roku życia to mrzonki. Przypomina mi to propozycję Zagłoby, który ofiarował Szwedom Niderlandy.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto