Ford Germaz Ekstraklasa: Brittany Jackson dotrzymała słowa

Marcin Indzierowski
Brittany Jackson może być zadowolona z debiutu  fot. MARCIN OLIVA SOTO
Brittany Jackson może być zadowolona z debiutu fot. MARCIN OLIVA SOTO
Zespół z Łomianek świetnie wprowadził się w mecz i wygrywał nawet 10:2. Gospodynie konsekwentnie odrabiały straty, ale i tak po pierwszej kwarcie górą był SMS.

Zespół z Łomianek świetnie wprowadził się w mecz i wygrywał nawet 10:2. Gospodynie konsekwentnie odrabiały straty, ale i tak po pierwszej kwarcie górą był SMS. W drugiej odsłonie Finepharm wyraźnie poprawił defensywę i wyszedł nawet na ośmiopunktowe prowadzenie, ale znakomicie grająca rzucająca SMS-u Oliwia Tomiałowicz (17 oczek do przerwy) sprawiła, że po 20 minutach nasze akademiczki wygrywały tylko trzema punktami. Z drugiej strony świetną pierwszą połowę rozegrała Jackson, która schodziła do szatni z dorobkiem 16 punktów. Po zmianie stron Amerykanka dorzuciła jeszcze 7 punktów, a z minuty na minutę coraz lepiej w ataku radziła sobie także druga nowa zawodniczka AZS-u Alvine Mendeng. Jej znakomita postawa (21 punktów, 15 zbiórek, 4 asysty) sprawiła, że już po trzeciej kwarcie jeleniogórzanki praktycznie były pewne zwycięstwa.Po raz pierwszy w tym sezonie liderką AZS-u w zdobytych punktach nie była Natalia Małaszewska, która mimo to rozegrała dobre spotkanie i miała znaczący wkład w zwycięstwo. Wsparcie pod koszem w osobie silnej Mendeng świetnie wpłynęło też na Dorotę Wójcik, która zdobyła 8 punktów, zebrała 12 piłek i za-blokowała 4 rzuty.Zagraniczne posiłki niewątpliwie pomogły akademiczkom wygrać pierwszy raz w tym sezonie, ale o sportowej klasie nowych nabytków przekonamy się w najbliższych spotkaniach. Za tydzień umiejętności Jackson i Mendeng zweryfikuje lider FGE Lotos Gdynia.

- Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby mój nowy zespół zaczął wygrywać - mówiła przed przyjazdem do Ford Germaz Ekstraklasa: Brittany Jackson dotrzymała słowaPolski nowa skrzydłowa Finepharmu Brittany Jackson. Blondwłosa Amerykanka dotrzymała słowa. Po piętnastu porażkach z kolei jeleniogórskim koszykarkom wreszcie udało się dostarczyć powodów do radości swoim najwierniejszym fanom. W meczu na dnie ligowej tabeli Finepharm pokonał SMS 84:62 i dzięki temu opuścił ostatnią lokatę.Droga do zwycięstwa nie była jednak wcale usłana różami.

Finepharm AZS KK Jelenia Góra - Arcus SMS Łomianki 84:62 (18:21, 19:13, 23:11, 24:17)
Finepharm: Jackson 23 (5), Mendeng 21, Kaszuwara 11 (1), Małaszewska 10 (1), Wójcik 8, Kret 6 (2), Arodź 5.
SMS: Tomiałowicz 19 (3), Kaczmarska 10 (2), Bednarczyk 10 (2), Misiuk 7 (1), Sosnowska 6, Kowalewska 5 (1), Kotnis 4, Śnieżek 1, Ćwiklińska 0.
W statystyce: zbiórki 47:25 (Mendeng 15 - Kaczmarska 9), asysty 15:13 (Małaszewska 6 - Kaczmarczyk, Bednarska po 4). Klucz do zwycięstwa: Świetny początek trzeciej kwarty w wykonaniu AZS-u. Od stanu 38:36 gospodynie rzuciły 13 punktów z rzędu.
Bohaterki meczu: Brittany Jackson i Alvine Mendeng (Finepharm) - debiutantki z Jeleniej Góry już w pierwszym podejściu oczarowały swoją grą miejscowych kibiców.
Pozostałe mecze 16. kolejki FGELotos Gdynia - Duda Leszno 82:64, MUKS Poznań - Cukierki Brzeg 81:64, Wisła Kraków - Energa Toruń 68:73, AZS Poznań - AZS Gorzów 52:66. Mecz ROW Rybnik - CCC Polkowice przełożono.

Małaszewska zagra w Krakowie
W najbliższą niedzielę w Krakowie zostanie rozegrany mecz pomiędzy mistrzyniami kraju Wisłą Can Pack a Gwiazdami Ford Germaz Ekstraklasy. W gronie gwiazd ligi znalazła się Natalia Małaszewska (Finepharm AZS KK). Duet trenerski Roman Skrzecz - Jarosław Krysiewicz docenił w ten sposób prawie 20 punktów i ponad 5 asyst w każdym spotkaniu, przymykając jednocześnie oko na niemal 6 strat na mecz.
Oprócz Małaszewskiej w drużynie gwiazd znalazły się: Dominique Canty, Chamique Holdsclaw, Slobodanka Maksimovic (wszystkie Lotos PKO BP), Nikita Bell, Hollie Merideth (obie ROW), Oliwia Tomiałowicz (SMS), Agnieszka Skobel (MUKS), Joanna Jarkowska (AZS Poznań), Agnieszka Szott (AZS Gorzów), Katarzyna Kenig (ŁKS), Daria Mieloszyńska (Duda).