Joachim Przybył
Awans Ciech Noteci Inowrocław
Awans Ciech Noteci Inowrocław Magdalena Pindel
Ciech Noteć Inowrocław wraca do I ligi. W decydującym meczu koszykarze z Kujaw nie dali żadnych szans Basketowi Warszawa. Przed nimi już tylko finał II ligi.

Ciech Noteć Inowrocław - Basket Warszawa 99:76

Kwarty: 34:33, 19:16, 21:14, 25:13

Ciech Noteć: Robak 31 (6), Dłoniak 21 (3), Harris 16, 11 zb., Grod 10, Filipiak 0 oraz Samolak 8 (2), Stańczuk 4, Stawiak 3 (1), Szczepański 1.

Basket: Gospodarek 16 (1), Górka 14 (1), Zuber 13 (1), Dębski 4, Soszyński 4 oraz Tokarski 8, Bryniarski 5 (1), Szefler 5, Bilko 3 (1)

Pierwsze minuty należy do gości, którzy prowadzili nawet 5 punktami. Ciech Noteć pierwszy raz na czele była w 5. minucie po trafieniu Mikołaja Groda. W 1. kwarcie obie drużyny niemal się nie myliły w ataku, wśród gospodarzy imponowali zwłaszcza Piotr Robak i Jakub Dłoniak (27 pkt do przerwy tego duetu). Gospodarze prowadzili w końcówce pierwszej połowy 6 punktami, ale po 20 minutach nic nie było wiadomo.

Po przerwie inowrocławianie uderzyli już mocnej. Pierwsze minuty to run 12:3, dużo lepsza defensywa i prowadzenie gospodarzy 13 punktami. W ostatniej kwarcie Ciech Noteć już niepodzielnie panowała na parkiecie, a przewaga sięgała 15-16 punktów.

Koszykarze z Inowrocławia furtkę do I ligi uchylili sobie tydzień wcześniej, wygrywając z Basketem w Warszawie 90:87. Na awans zapracowali bardzo rzetelnie, bo w najważniejszych rundach play off musieli wygrywać mecze na parkietach rywali.

Sam awans nie jest jedynym sukcesem klubu. Udało się wokół niego zbudować niesamowicie oddaną rzeszę kibiców, wszystkie najważniejsze mecze oglądał komplet 1900 kibiców, bilety wyprzedawały się w kilkanaście minut, a chętnych było znacznie więcej. To nie przypadek, że ten sezon rozgrywany był w rytmie klubowego hasztagu #kujawskiebalkany, co nawiązywało do żywiołowych kibiców z tego regionu Europy.

Ciech Noteć może się dla Inowrocławia w najbliższych latach stać tym, czym drużyna Anwilu dla Włocławka. Te sukcesy docenił także Polski Związek Koszykówki, powierzając Inowrocławiowi organizację meczu o Superpuchar przed sezonem 2024/25.

Co dalej? Klub ma solidnego sponsora, mocną markę w środowisku i w składzie kilku graczy, którzy spokojnie poradzą sobie w I lidze. Kibice jednak liczą, że będzie jedynie krótkim przystankiem w drodze do Orlen Basket Ligi. W ekstraklasie koszykarze Noteć po raz ostatni występowała w 2006 roku.