18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2011. Uczniowie napisali test humanistyczny (ODPOWIEDZI)

Katarzyna Olczak
Egzamin we Wrocławskim Gimnazjum nr 1
Egzamin we Wrocławskim Gimnazjum nr 1 Janusz Wójtowicz
We wtorek uczniowie napisali pierwszy z trzech egzaminów gimnazjalnych: część humanistyczną. Jak Wam poszło? Chcecie się upewnić, czy na pewno udzieliliście prawidłowych odpowiedzi?

W niektórych województwach pytania były przemieszane.

Odpowiedzi do egzaminu:
1) B - umiłowanie przez jego mieszkańców kraju rodzinnego
2) C - ukochanej wolności
3) B - XVIII
4) D - I rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wybuch insurekcji kościuszkowskiej
5) B - sylabiczność utworu i średniówka
6) D
7) D - Józef Wybicki
8) C - deklaracja
9) C - uosobienie
10) A - gniazdko, kolebka, macierz
11) A - Rosja, Prusy, Austria
12) B - zrezygnują z wewnętrznych waśni i podejmą walkę zbrojną z zaborcami
13) D - mazura
14) B - czterech wyrazów
15) A - Tadeusza Kościuszkę, Jana Henryka Dąbrowskiego, ks. Józefa Poniatowskiego
16) C - Księstwa Warszawskiego
17) A - we Włoszech
18) D - krzyża Virtuti Militari
19) A - Termopilami
20) C - charakterystykę gramatyczną wyrazu

ARKUSZE EGZAMINACYJNE

**+ Arkusz standardowy dla uczniów bez dysfunkcji oraz uczniów z dysleksją rozwojową

Zadania otwarte na egzaminie humanistycznym:

21) Patriotyzm lokalny- jest to silne przywiązanie do własnej miejscowości lub własnego regionu, powodujące stawianie spraw lokalnych ponad sprawy ogólnokrajowe

22) Tadeusz Kościuszko - jako oficer walczył z rosyjskimi zaborcami o niepodległość Rzeczypospolitej. Został ranny i więziony po bitwie pod Maciejowicami. Mimo że wielokrotnie musiał uciekać z kraju, wciąż wracał, by walczyć za ojczyznę.

Jan Henryk Dąbrowski - mimo że brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, która okazała się klęską, wciąż walczył o niepodległość kraju. We Włoszech został dowódcą Polskich Legionów, dzięki którym miał szansę walczyć o niepodległość ojczyzny.

Józef Piłsudski - prowadził działania konspiracyjne przeciwko zaborcom, za to został aresztowany. Największą odwagę wykazał się podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

23) Zdaniem Stanisława Sojki czynnikami, które decydują o przynależności narodowej człowieka są: tradycja, historia, język, wzory kulturowe, rodzina i region, w którym człowiek się urodził.

24) 1. Anna Dymna do patriotyzmu podchodzi bardziej emocjonalnie niż Zginiew Boniek. Pani Anna uważa, że patriotyzm to przede wszystkim silne przywiązanie do kraju, darzenie go silnymi uczuciami. Zbigniew Boniek zaznacza, że to głównie szacunek do kraju, w którym się urodziło. Patriotyzm to również godne reprezentowanie ojczyzny poza granicami kraju.

2.Stanisław Sojka uważa, że patriotyzm to głównie szacunek do rodziny, oraz tradycji, historii i kultury kraju, w którym się żyje. Anna Dymna zwraca uwagę na to, że Polska jest teraz dla niej najpiękniejszym krajem na świecie.

25) Patriotyzm - szacunek do kraju i do symboli narodowych, jak również do tradycji, historii, swojej rodziny i regionu kraju, w którym przyszło się na świat. Patriotyzm to także reprezentowanie ojczyzny poza granicami państwa.

26) Karol Wojtyła był patriotą przez całe życie. Cenił polską literaturę, kochał teatr. Po wyborze na papieża, pomimo że musiał wyjechać z ojczyzny, cały czas pamiętał o niej i modlił się za nią. A gdy przybywał z pielgrzymką do Polski, to dodawał otuchy rodakom.

27) Pośrodku plateau, które ma ponad czterysta metrów kwadratowych, znajduje się szesnastometrowy krzyż Virtuti Militari.

ZDJĘCIA Z EGZAMINÓW: Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu, Gimnazjum nr 2 w Głogowie, Gimnazjum nr 9 w Wałbrzychu

* * *

Celem egzaminów jest sprawdzenie wiadomości z dziedziny humanistycznej (wiedzy z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki), matematyczno-przyrodniczej (obejmującej wiadomości z zakresu matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i astronomii) oraz z nowożytnego języka obcego (do wyboru: język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza będą trwały 120 minut, a językowa - 90. Z każdej części egzaminu gimnazjalnego można otrzymać maksymalnie 50 punktów. Każdy uczeń otrzyma od okręgowej komisji egzaminacyjnej zaświadczenie o uzyskanych przez siebie wynikach. Arkusze sprawdzą przeszkoleni egzaminatorzy. Wyniki egzaminu będą podane w połowie czerwca.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto