MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Decyduj z głową i dobrze licz

Małgorzata Pałach-Rydzy
Fot. Archiwum własne
Fot. Archiwum własne
Rozmowa z Januszem Nalepką, kierownikiem biura architektonicznego Agrobisp • Jak dobrze wybrać projekt domu, aby dostosować go do potrzeb swojej rodziny? – Klienci obecnie najpierw wybierają projekt, ...

Rozmowa z Januszem Nalepką, kierownikiem biura architektonicznego Agrobisp

• Jak dobrze wybrać projekt domu, aby dostosować go do potrzeb swojej rodziny?
– Klienci obecnie najpierw wybierają projekt, szukając go w katalogach lub na stronach internetowych, a potem, ze sprecyzowanym już pomysłem, pojawiają się w biurze projektowym. Przeważnie wiedzą, jaki dom chcą w przyszłości posiadać i ile powinien zawierać pomieszczeń. Często jednak źle przewidują koszty, jakie trzeba będzie ponieść. Nie biorą na przykład pod uwagę ceny metrażu, który będą w stanie zrealizować. Najczęściej od momentu, kiedy potencjalni inwestorzy zaczęli przeglądać oferty projektów, do momentu ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego domu upływa kilka miesięcy.
Właściwa kolejność powinna być nieco inna. Najpierw trzeba uzyskać informacje o warunkach zabudowy, czyli dowiedzieć się, na co pozwala plan zagospodarowania przestrzennego lub jakie wymogi dotyczące zabudowy tego terenu postawi w swej decyzji starostwo. Dopiero wtedy należy dobierać projekt do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

• W jaki sposób rozplanować wnętrze domu i układ pomieszczeń, aby później nie żałować swojego wyboru?
– Przede wszystkim trzeba skontaktować się z biurem projektowym. Lepiej nie decydować o tym samemu i skorzystać z porady architekta. Przedstawić mu jak najwięcej szczegółów dotyczących planowanego domu.
Najłatwiej doradzić komuś, kto już wie, jak duża jest działka i jak jest usytuowana. Architekt powinien wiedzieć też, z ilu członków składa się jego rodzina i jakie inne potrzeby maja przyszli właściciele, np. garaż, piwnica, poddasze.

• Właśnie, na samym początku powinniśmy zdecydować się na miejsce budowy.
Jak to zrobić?
– Wśród działek, które nam się spodobały, można wybrać kilka i z ich mapkami oraz wstępnymi informacjami również udać się do biura projektowego. Tam klient otrzyma poradę, która z działek najlepiej będzie się nadawać pod budowę wymarzonego domu.

• Czy można samemu decydować o wyborze materiałów budowlanych?
– Projekty domów zazwyczaj proponują realizację w oparciu o konkretne materiały. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby klient wybrał inny materiał lub technologie, które będą mu bardziej odpowiadały. Cena z pewnością ma tutaj decydujące znaczenie. Zmiana materiału lub technologii realizacji może przyczynić się do obniżenia kosztu budowy o kilka procent.

• Czy ważny jest również wybór firmy budowlanej?
– Tutaj zawsze powtarzam jedną zasadę: brać firmę wyłącznie z polecenia. Nawet w sytuacji, kiedy projekt jest poprawny, kiepska realizacja może go poważnie zepsuć. Dziś, kiedy dobre firmy wykonawcze wyjeżdżają budować domy na Zachodzie, łatwo trafić na nierzetelne firmy. Lepiej więc nie ryzykować. W kręgu znajomych, sąsiadów, współpracowników zawsze znajdzie się ktoś, kto może polecić wypróbowaną ekipę.
Wiele osób ciągle popełnia błąd, wybierając najtańszą firmę budowlaną. Tymczasem często poprawki, które trzeba po niej wykonać, są bardziej kosztowne niż budowa od podstaw przez droższego wykonawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto