Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można zrobić z ogórka?

Elżbieta Podolska
Tomasz Hołod
Nie ma wielu witamin, nie jest bogaty w minerały, ale za to jest niskokaloryczny. Znakomity dla osób dbających o wagę. Zarówno świeże, jak i konserwowe ogórki sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw. Są one bowiem czynnikami wywołującymi wydzielanie soków żołądkowych. Pomagają również w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i dlatego są doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających.

Znany był już 3 tys. lat temu w Grecji, Rzymie i innych krajach rejonu Morza Śródziemnego. I do dzisiaj ogórek to jedno z podstawowych warzyw tamtejszej kuchni.

Można z nim wyczyniać kulinarne cuda. Nie tylko podawać ze śmietaną, jako mizerię, ale także np. jest znakomity jako przekąska do pochrupania przy oglądaniu telewizji. Składnik sałatek, także tych zaprawianych na zimę, chłodników, zup, a nawet zapiekanek.

Obierki z ogórka świetnie wpływają na naszą cerę, a plasterki tego warzywa położone na powieki pozwalają oczom odpocząć.

Świetnie nadaje się także do robienia dekoracji. A zimą jak wspaniale smakuje, kiedy otwieramy słoik ogórków kiszonych lub małosolnych.

Kto chce mieć zimą ogórki małosolne, powinien pamiętać o sposobie ich pasteryzacji. Zalewamy je zimną zalewą. Zostawiamy na 2-3 dni w ciepłym pomieszczeniu. Następnie na kolejne 3-4 przenosimy w chłodniejsze miejsce. Potem pasteryzujemy przez 5 minut i odstawiamy do piwnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto