Polecamy

Aloes © pixabay.com
[2/12]

Aloes

W ziołolecznictwie, spośród wszystkich – 360 (sic!) gatunków aloesu – wykorzystuje się przede wszystkim dwa gatunki: aloes zwyczajny i aloes drzewiasty. Uznawane są one za bogate źródło wielu witamin (C, B1, B2, B3, B6 i B12), składników mineralnych (sód, potas, wapń, magnez, fosfor) i mikropierwiastków (cynk, żelazo, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibde). Co więcej, w świeżych liściach aloesu znajdują się także kwasy organiczne, w tym bursztynowy i cynamonowy.

Właściwości prozdrowotne aloesu znane i cenione były już w starożytności, a pierwsze doniesienia o cudownym działaniu tej rośliny można odnaleźć w pismach Dioskurydesa i Pliniusza Starszego. Wśród udowodnionych naukowo, właściwości aloesu można wymienić m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdemencyjne. Dodatkowo miąższ z aloesu wspomaga leczenie chorób jelit, a także zapobiega cukrzycy.

Dlaczego aloes może być niebezpieczny? Według doniesień naukowych długotrwałe stosowanie preparatów z aloesem może skutkować podrażnieniem jelit! Dodatkowo badania przeprowadzone na myszach udowodniły poronne działanie aloesu – z tego powodu, jest on zakazany dla kobiet w ciąży.

Ziołolecznictwo jest dziedziną medycyny i farmakologii. Pierwsze informacje o prozdrowotnych właściwościach ziół można odnaleźć już w pismach starożytnych uzdrowicieli.

Najnowsze wiadomości

reklama