Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZEBRA przedstawia: Jeż uszaty - szybki owadożerca

Mirosław Piasecki, dyrektor ds. hodowlanych we wrocławskim zoo
Jeż uszaty to małe zwierzątko, dużo mniejsze od żyjącego u nas w naturze jeża zachodniego. Charakterystyczne dla niego są długie, dochodzące do 5 cm długości uszy. Nogi i brzuch pokryte są białą sierścią. Krótkie i cienkie igły, jasne na końcach, występują tylko na grzbiecie.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Pyszczek porośnięty jest krótkim biało-żółtym włosem. Nosek tego jeża jest ciemny i szpiczasty, a oczy stosunkowo duże. Małe rozmiary i długie nogi pozwalają mu na szybkie poruszanie się.

Gatunek ten zamieszkuje południowe wybrzeża Morza Śródziemnego - od Libii po Izrael. Jeże te rozprzestrzeniły się także na Bliski i Środkowy Wschód aż po Indie, wschodnie Chiny i południową Mongolię. Spotykane są też u podnóży Kaukazu i na Ukrainie. Co ciekawe, zwierzęta te można spotkać także na Cyprze, ale prawdopodobnie zostały tam sprowadzone przez ludzi wieki temu.

Zobacz też: ZEBRA przedstawia trującą żabę pomidorową

Jeże uszate żyją na półpustyniach i stepach. Spotkać je można w wyschniętych korytach rzek, w oazach i w pobliżu siedzib ludzkich. 30 cm pod powierzchnią ziemi kopią korytarze, których długość dochodzi do 1,5 m. Czasem mieszkają w załomach skalnych. Nory wyścielają liśćmi i trawą. Mogą też zajmować legowiska opuszczone przez inne zwierzęta.

Prowadzą nocny tryb życia. Wtedy polują na owady i inne bezkręgowce oraz na małe gady. Wykorzystują do tego doskonały słuch, wzrok i dużą szybkość. W przypadku zagrożenia syczą jak żmija, stroszą igły i kładą po sobie uszy. Ich naturalnymi wrogami są szakale i sowy. W okresie zimy hibernują. Również latem w czasie największych upałów zapadają w rodzaj letniego snu - tzw. estywacji. Wtedy następuje spowolnienie funkcji życiowych, a jeże przez kilka tygodni obywają się bez jedzenia i picia. Zwierzęta te prowadzą samotniczy tryb życia. Dorosłe osobniki tolerują się tylko w porze godowej. Po ciąży trwającej 35-42 dni, w maju lub w czerwcu, rodzi się od jednego do sześciu nagich młodych, które przez trzy tygodnie są jeszcze ślepe. Samodzielne stają się po sześciu tygodniach. Żyją 3-5 lat, a w hodowli nawet do 10 lat.

ZEBRA - nasza pasiasta przyjaciółka czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Wrocławskie zoo ma dwie pary tych zwierząt. Jeże o dostojnych imionach: Prinz Aziz, Prinz Jakob, Amila i Miss Peyton przyjechały z zoo w Erfurcie, w niemieckiej Turyngii. W zoo nie zapadają one w sen zimowy i już niebawem będzie można je podziwiać w terrariach, które utworzymy dla nich w pawilonie saharyjskim.

Not. W. Skupin

Czytaj też:
*Salamandra - niezdarny płaz wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

*Nutrie - jedne z większych gryzoni (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto