Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telekomunikacja po raz drugi pod mikroskopem

RED
8 października dla wszystkich chętnych zostaną otwarte niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Wszystko za sprawą drugiej edycji Nocy Laboratoriów, której organizatorami są Nokia oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.

Firma Nokia swoje początki we Wrocławiu stawiała szesnaście lat temu, zatrudniając wówczas tylko 10 osób i posiadając skromne biuro bez jakiegokolwiek laboratorium. Od 2000 roku wiele się zmieniło i dzisiaj Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia to największa instytucja badawczo - rozwojowa w sektorze ICT w Polsce, zatrudniająca w 4 osobnych biurach prawie 3000 specjalistów. Przez te wszystkie lata rozwoju, wraz z ilością nowych pracowników rósł również metraż laboratorium. Początkowo w 2003 roku inżynierowie Nokii mieli do dyspozycji zaledwie 78m2 w jednym budynku. Dziś wrocławskie laboratoria badawczo-rozwojowe (które mieszczą się w kilku różnych lokalizacjach) są jednym z najnowocześniejszych i zarazem największych miejsc tego typu w całej Europie. Na 4200m2, ponad 600 osób planuje i wdraża technologie szerokopasmowego dostępu, a mówiąc prościej rozwiązania w zakresie przesyłania danych na odległość.

To dzięki takim miejscom każdy z nas może cieszyć się szybkim Internetem w swoim smartfonie czy tablecie, a także może porozmawiać z osobą z drugiego końca świata. To tu rodzą się również pomysły, które w znacznym stopniu będą kształtowały przyszłość telekomunikacji w perspektywie najbliższych lat m.in. następca popularnej technologii 3G, czyli LTE - Advanced oraz 5G, która ujrzy światło dzienne dopiero za kilka lat.

Co czeka na zwiedzających?
Tysiące kilometrów kabli, telefony komórkowe, stacje bazowe czy rozlutownica, która wyglądem przypomina ploter, ale tak naprawdę jest niezwykle precyzyjnym urządzeniem do lutowania i odlutowania dużych elementów elektronicznych. Ale to nie jedyne sprzęty, jakie będzie można zobaczyć w laboratorium Nokii. Za sprawą komór termicznych na własne oczy będzie można również przekonać się, w jak bardzo ekstremalnych warunkach testowany jest sprzęt telekomunikacyjny, który jest schładzany do -40 oraz podgrzewane do +55st. C. Piekarnik i zamrażarka w jednym.

„Wszystko po to, by nasz sprzęt był niezawodny we wszystkich częściach globu, od mroźnej Syberii po piekielne pustynie Sahary” – wyjaśnia Bartosz Srebniak, manager wrocławskiego Laboratorium Nokii. „To i tak nie są najcięższe testy, jakie wykonujemy w firmie. Nasi koledzy z Finlandii bowiem prowadzą bardziej ekstremalne eksperymenty, paląc, topiąc czy strzelając z ostrej amunicji do BTS’ów (stacji bazowych – wyjaśnia redakcja). Nasz sprzęt musi być po prostu niezawodny w każdej sytuacji. – dodaje Srebniak.

Co zrobić by nie przespać tej Nocy?
Zwiedzanie laboratorium Nokii odbywać się będzie w odstępach 30 -minutowych w godzinach od 17:00 do 23:00. Firma zaprasza gości do swojego najnowocześniejszego biura, które mieści się w budynku West Gate przy ulicy Lotniczej 12. Aby w Noc Laboratoriów odwiedzić powierzchnie badawcze Nokii należy się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.noclaboratoriow.pl (w zakładce „Program”), na której znajduje się także lista pozostałych miejsc, które będzie można odwiedzić. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona, dlatego kto pierwszy, ten lepszy!

Zobacz time-lapce z budowy najnowocześniejszego laboratorium Nokii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto