Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie są wrocławianie z 1945?

Anna Gabińska
Pani Aniela Złotkowska ma w dowodzie datę urodzenia: 25 czerwca 1945.
Pani Aniela Złotkowska ma w dowodzie datę urodzenia: 25 czerwca 1945. fot. Tomasz Hołod
Urodziłeś się po zakończeniu II wojny światowej we Wrocławiu? Znasz taką osobę? Gazeta Wrocławska szuka tych, którzy mają w dowodzie osobistym rok urodzenia 1945, a w miejscu urodzenia Wrocław i chcą opowiedzieć o swoim dzieciństwie w powojennym Wrocławiu.

WROCŁAWIANIE Z PASJĄ - serwis specjalny o wyjątkowych mieszkańcach stolicy województwa dolnośląskiego

Najstarszym wrocławianinem, a właściwie wrocławianką, odnalezioną do dziś przez Gazetę Wrocławską jest Barbara Wojciów z domu Zolich, która urodziła się 6 maja 1945 roku w szpitalu im. Babińskiego na pl. 1 Maja (teraz Jana Pawła II) - w dzień kapitulacji Breslau. Jak pisała "Gazeta Robotnicza" w 1955 roku, Basia Zolich urodziła się w dniu, "kiedy zamilkło ostatnie hitlerowskie działo".

W 1955 roku Basia Zolich - jako jedna z ponad dwustu dziesięciolatków, została zaproszona do "pięknej ratuszowej sali posiedzeń Prezydium MRN na uroczyste spotkanie z działaczami Miejskiego Komitetu Frontu Narodowego i przedstawicielami Prezydium MRN".

Zobacz też: Bliźniacy z MPK mandaty dostają rzadko

Była tam też Aniela Kuligowska (teraz Złotkowska), urodzona 25 czerwca 1945 córka Kazimierza Kuligowskiego, zastępcy pierwszego prezydenta Wrocławia Bolesława Drobnera. Kuligowscy przyjechali do Wrocławia z Warszawy w 1945 roku.

Jan Krzysztof Libicki, urodzony 24 czerwca 1945 roku, z uroczystości w ratuszu kojarzy zdjęcie, do którego pozował na rękach marszałka Konstantego Rokossowskiego. - Dostaliśmy specjalne książeczki dyplomowe, w których były opisane sukcesy komuny - wspomina.

WROCŁAWIANIE Z PASJĄ - serwis specjalny o wyjątkowych mieszkańcach stolicy województwa dolnośląskiego

Władysław Podgórny (uroczony 25 września 1945 roku) najlepiej zapamiętał szwedzki stół z jedzeniem. Żadnego ważnego urzędnika czy polityka.

Teraz Gazeta Wrocławska szuka wszystkich tych, którzy urodzili się w 1945 roku i pamiętają, co się działo w powojennym Wrocławiu i chcieliby się tym podzielić.

Zgłaszać można się jeszcze w przyszłym tygodniu, wysyłając maila na adres: [email protected]. W tytule maila nalezy wpisać "Najstarszy wrocławianin 1945", a w treści podać do siebie kontakt (najlepiej telefon stacjonarny lub komórkowy). Można też zadzwonić: 71-37-48-206.

ZPrzeczytaj też: Tadeusz Nestorowicz - grać hejnał jest dla niego zaszczytem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto