Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo w centrum Wrocławia powstanie las kieszonkowy. Miasto będzie jeszcze bardziej zielone!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Lasy kieszonkowe, zwane również lasami Miyawaki, są sadzone metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akira Miyawakiego
Lasy kieszonkowe, zwane również lasami Miyawaki, są sadzone metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akira Miyawakiego Konrad Bałajewicz / Polska Press
Już niedługo we Wrocławiu zostanie przeprowadzona oczekiwana przez wielu inicjatywa. W centrum miasta, na placu przy skrzyżowaniu ul. Podwale i Kołłątaja zostanie zasadzony pierwszy las kieszonkowy. Drzewa tam zasadzone poprawią retencję i będą eliminowały szkodliwość dwutlenku węgla.

Las kieszonkowy w centrum Wrocławia

Została już podana lokalizacja pierwszego, historycznego lasu kieszonkowego we Wrocławiu: wyrośnie on na placu przy skrzyżowaniu ulic Podwale i Kołłątaja, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 71, naprzeciwko miejskiej fosy. W tym miejscu zostało zasadzonych ponad 600 drzewek, które już niedługo zazielenią okolicę.

Las kieszonkowy, zasadzony w centrum miasta, nie będzie przypominał innych tego typu miejsc. Nie znajdziemy w nim stawów, ławek ani placów zabaw. Lasy kieszonkowe, zwane również lasami Miyawaki, są sadzone metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akira Miyawakiego, który obserwował naturalnie rosnącą i chronioną roślinność wokół japońskich świątyń, gdzie była ona najbardziej dzika i różnorodna. Zainspirowany tą przyrodą opracował własną metodę sadzenia, która ma już ponad pięćdziesiąt lat. Istotą takiego lasu jest różnorodność gatunków i tworzenie jej w centrum miasta, gdzie ma wpływać pozytywnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

To unikat w skali kraju

To pierwszy las kieszonkowy w historii Wrocławia i jeden z pierwszych w Polsce. Pierwszy powstał w 2021 roku w Rozwarowie, w województwie zachodniopomorskim. We Wrocławiu ten pomysł zrodził się kilka lat temu. To inicjatywa firmy Endress+Hauser i Zarządu Zieleni Miejskiej, w ramach programu dla darczyńców "Zielony Mecenat". Główną zaletą lasu kieszonkowego, oprócz pięknej przestrzeni, będzie eliminowanie CO2 i dostarczanie niezbędnego tlenu, a także redukcja hałasu.

- Jedną z głównych strategii rodziny Endress jest społeczna odpowiedzialność biznesu, ochrona środowiska oraz wsparcie lokalnych społeczności. Dlatego w naszym wrocławskim oddziale zdecydowaliśmy się sfinansować pierwszy w mieście las kieszonkowy. Chcemy stworzyć wyjątkową zieloną przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańców, która będzie służyła przez lata - mówi Nadia Golda, Marketing Communication Manager z Endress+Hause.

Tutaj powstanie nowy las:

Zobacz też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto