Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka we Wrocławiu. Porozmawiasz z gejem, ekoaktywistką i uchodźcą

Redakcja
W najbliższy piątek i sobotę w Mediatece na placu Teatralnym będzie można spotkać się m.in. z uchodźcą, gejem, ekoaktywistką i freeganinem. To wszystko w ramach projektu Żywa Biblioteka.

Zaproszone osoby są nazywane Żywymi Książkami, ponieważ w czasie trwania projektu można spotkać się z nimi, porozmawiać i poprzez spotkania czytać z nich jak z otwartej księgi. Projekt ma za zadanie promować akceptację wobec różnie rozumianej „inności”.

- Tolerancja to za mało, jeśli chcemy żeby społeczeństwo funkcjonowało na zasadach demokratycznych. Chodzi przede wszystkim o zrozumienie i akceptację wynikającą z poznania innych osób i ich doświadczeń. - mówi Dorota Mołodyńska - Küntzel, koordynatorka Żywej Biblioteki we Wrocławiu.

Jedną z tegorocznych Żywych Książek jest Syryjski Uchodźca.

- Zaprosiliśmy go, ponieważ jest wiele osób, które są przeciwne przyjmowaniu uchodźców, mają bardzo radykalne pogląd i choć nigdy nie spotkały uchodźcy, ich opinie zostały kształtowane przez media i polityków - dodaje Mołodyńska - Küntzel. - Chcemy, aby mimo różnic tych poglądów i wartości, udało się znaleźć sposób na wspólne życie we Wrocławiu i aby było to życie bezpieczne dla wszystkich. Liczba przestępstw z nienawiści rośnie, co pokazuje, że przestrzeń dialogu jest teraz bardzo potrzebna.

Dorota Mołodyńska-Küntzel zwraca również uwagę na fakt, że niejednokrotnie w przypadku szerzącej się mowy nienawiści na niektóre zjawiska po prostu brakuje paragrafu, a agresywne zachowania dotykają nie tylko osób innej narodowości czy preferencjach seksualnych, ale także osoby o innym podejściu do życia czy osoby niepełnosprawne.

- Istotnym problemem, który poruszamy przy okazji rozmów o Żywej Bibliotece, jest kodeks karny - obecnie za mowę nienawiści uważa się jedynie treści odnoszące się do religii [również bezwyznaniowości], narodowości czy rasy. Brakuje ochrony prawnej choćby osób homoseksualnych, niepełnosprawnych czy osób chorujących psychicznie - trudno egzekwować konsekwencje za poniżające komentarze dotyczące tych grup. W Żywej Bibliotece można porozmawiać jednak nie tylko z osobami, których spotkały trudne doświadczenia, ale również z takimi, o których mało wiemy - jak np. z freeganinem. Podczas takiej rozmowy możemy dowiedzieć się, czy freeganin rzeczywiście "żywi się na śmietniku" i jak w szaleństwie świątecznej konsumpcji udaje mu się nie kupić niczego.

Z Żywymi Książkami można porozmawiać w godz. 12.00 - 20.00. W tegorocznej edycji projektu spotkamy się z: Ateistą, Dorosłym Dzieckiem Alkoholika, Eko-Aktywistką, Feministką, Freeganinem, Gejem, Katechetką, Księdzem, Mamą dziecka z zespołem Aspergera, Mamą Osoby Niepełnosprawnej, Osobą HIV+, Osobą niepełnosprawną na wózku, Osoba niesłyszącą, Osobą z chorobą psychiczną, Parą homoseksualną, Policjantem, Rosjanką, Syryjskim Uchodźcą, Trzeźwiejącym Alkoholikiem, Uchodźczynią z Donbasu, Ukrainką, Wietnamką oraz Żydem. Projekt Żywej Biblioteki jest realizowany także w szkołach - uczniowie uczestniczą w spotkaniach z Żywymi Książkami. Trzeźwiejący Alkoholik czy Freeganin przychodzą do szkół i opowiadają dzieciom o swoim życiu i problemach, z jakimi stykają się na co dzień. W zimowym semestrze projekt Żywej Biblioteki w szkołach promowała gmina. Cieszył się jednak tak dużym zainteresowaniem, że będzie kontynuowany już bez tego wsparcia w semestrze letnim, a do współpracy z organizatorami przedsięwzięcia zaproszone zostaną trzy kolejne szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto