ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. Wrocławianie spędzili na L4 ponad 8,5 mln dni!

Monika Fajge
Monika Fajge
W 2021 roku zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia.
W 2021 roku zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Janusz Wójtowicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W 2021 roku chorowaliśmy rzadziej i krócej niż dwa lata temu, ale liczba dni absencji chorobowej i tak robi wrażenie. Chodzi o miliony – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lekarze z Dolnego Śląska wystawili w ubiegłym roku prawie 1,8 mln zwolnień lekarskich (elektronicznie). W samym Wrocławiu – 816 tysięcy. Dolnoślązacy spędzili na chorobowym w sumie ponad 20 mln dni, a wrocławianie – 8,6 mln.

Zwolnienia lekarskie - jak wypadamy na tle całego kraju?

Wrażenie robią też dane z Polski: prawie 240 mln dni absencji chorobowej oraz 2,5 mln wystawionych zwolnień. To dużo, ale mniej w porównaniu z rokiem 2020 – o 6,3 proc., jeśli chodzi o dni spędzone na zwolnieniu i o 1,3 proc., jeśli chodzi o same zaświadczenia.

"W minionym roku zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale trzeba pamiętać, że jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku" – mówi nam Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – "Przynajmniej jedno zwolnienie dostało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, co stanowi około 45 proc. liczby osób podlegających w tym momencie ubezpieczeniu chorobowemu, zatem w rzeczywistości przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia".

Zwolnienia lekarskie - kto choruje częściej?

Jak wynika ze statystyk ZUS, częściej i na dłużej dostawały zwolnienia lekarskie kobiety.

"W ich przypadku, najczęściej (17 proc.) nieobecność w pracy powodowana była z chorobami związanymi z ciążą, porodem i połogiem" – mówi Kowalska-Matis.

Kobiety, w tym mieszkanki Wrocławia i Dolnego Śląska, były na L4 średnio 39,5 dnia, podczas gdy panowie – 33,5 dnia.

Zwolnienie lekarskie - nie tylko Covid-19

Jakie problemy zdrowotne wymagały zwolnień lekarskich w 2021 roku?

  • 16,5 proc. dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego,
  • 13,1 proc. – urazów i zatruć,
  • 11,6 proc. – chorób układu oddechowego (11,6 proc.),
  • 10,5 proc. – zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, których według statystyk ZUS, z roku na rok jest coraz więcej.

Lekarze wystawiali też L4 w związku z pandemią koronawirusa. Na Dolnym Śląsku wystawili takich zaświadczeń prawie 213 tysięcy, z czego aż 174 tysięcy – mieszkańcom Wrocławia. W sumie Dolnoślązacy byli na chorobowym z powodu Covid-19 przez 484 tys. dni.

"Lekarze wystawiali też zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z Covid-19 - chodzi o powikłania czy rehabilitację po chorobie. W 2021 r. w całej Polsce wpłynęło do ZUS aż 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji" – informuje Kowalska-Matis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Materiał oryginalny: ZUS sprawdził zwolnienia lekarskie. Wrocławianie spędzili na L4 ponad 8,5 mln dni! - Gazeta Wrocławska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie