Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Jeżatki afrykańskie

Andrzej Miozga
archiwum zoo
Zoo Wrocław: Zwierzęta. Zaniepokojone jeżatki stroszą kolce, grzechoczą ogonem i tupią nogami. Żywią się roślinami i drobnymi bezkręgowcami, nie gardzą padliną.

Jeżatki afrykańskie to gatunek gryzoni z rodziny jeżozwierzy. Zamieszkują Afrykę Środkową. Żyją na obszarach leśnych w pobliżu zbiorników wodnych. Są to tropikalne lasy deszczowe i lasy wzdłuż cieków wodnych do wysokości 3000 m n.p.m.

Długość ciała dochodzi do 45 cm, a ogona od 15 do 25 cm, masa ciała to ok. 3 kg. Pokryte niezbyt długimi, spłaszczonymi kolcami. Na końcu ogona białe, długie, szczeciniaste włosy. Palce jeżatek zrośnięte są błoną pławną, gdyż świetnie pływają. Dobrze wspinają się też po drzewach.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Aktywne są przez cały rok od świtu do zmierzchu. Na kryjówki wybierają powalone drzewa, jamy i zagłębienia pod ko-rzeniami, dziuple u podstawy drzew, jaskinie, szczeliny skalne, termitiery i opuszczone nory innych zwierząt. Samodzielnie nor nie kopią.

ZOBACZ TEŻ:

Żywią się roślinami i drobnymi bezkręgowcami, główne składniki ich diety to: bulwy, cebule, kłącza, korzenie, nasiona, owoce, jagody, kora drzew i krzewów. Rzadko zjadają też padlinę. Pokarm poszukują głównie za pomocą węchu. Jeśli jest go za mało, przenoszą się w inne rejony.

Okres rozrodczy trwa cały rok. Samica może mieć w sezonie dwa mioty. Ciąża trwa 100--110 dni. Małe mają otwarte oczy i posiadają już zęby sieczne, a ciało porośnięte sierścią. Kolce wyrastają im w ciągu 2-3 tygodni. Okres laktacji trwa około 2 miesięcy, ale młode już po 2-3 tygodniach mogą przyjmować stały pokarm. Usamodzielniają się po 6-7 miesiącach, a dojrzałość osiągają w wieku 18-24 miesięcy. Żyją około 15 lat.

Jeżatki żyją w grupach rodzinnych 6-8 osobników. Jeśli jest dość dużo pokarmu, to w pobliżu może żyć kilka grup rodzinnych (20-30 osobników).

Każda grupa zajmuje jednak jednak jednak określone terytorium. Zaniepokojone, stroszą kolce, grzechoczą ogonem i tupią nogami. Jeśli to nie odstrasza napastnika, odwracają się do niego tyłem i cofają w jego stronę.

Autor jest kierownikiem sekcji małych ssaków wrocławskiego zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto