Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów ostrzeżenie IMGW dla woj. śląskiego: Burze z gradem, wiatr i deszcz

red
UWAGA 27.07.2016 wystąpią jeszcze silniejsze burze, obfite opady, a nawet grad - tego możemy spodziewać się w woj. śląskim w ciągu dnia. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie, zaś ubiegłej doby strażacy mieli ręce pełne roboty.

Burzowa aura trwa. Środa ma być kolejnym dniem, podczas którego na terenie woj. śląskiego mogą wystąpić burze z gradem i obfite opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. W środę, 27 lipca, burze mogą wystąpić od godz. 12 do 23. Meteorolodzy prognozują silne burze z opadami 30-50 mm, a miejscami nawet do 60 mm. Lokalnie może wystąpić grad. Wiatr ma osiągać prędkość do 70 km/h.

To już kolejny dzień takiej aury. We wtorek śląskie oddziały straży pożarnej musiały w związku z opadami i burzami interweniować 64 razy. Były to najczęściej zalane drogi i posesje.

Wczoraj w Sosnowcu ok. godz. 20 powstało rozlewisko. Zablokowany został zjazd z DK 86 z kierunku Częstochowy na DK 96 w kierunku Krakowa. Nieprzejezdna była również ul. Piłsudskiego.

Zalana była również ul. Małobądzka w Będzinie, wejście na IV peron od storny placu Andrzeja w Katowicach czy przejście na dworcu PKP w Mysłowicach.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁ ZALANY PRZEJAZD NA UL. ŻEROMSKIEGO W SOSNOWCU

ŁOWCY BURZ OSTRZEGAJĄ

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przed nami kolejny dzień z dynamiczną pogodą. W środę nasz kraj znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego układu niskiego ciśnienia. W wielu miejscach kraju temperatura przekroczy oraz zbliży się do 30 ᴼC. Przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód ciągu dnia przemieszczać się będzie słaby niż, na którym przewidywana jest strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Nadal napływać będzie powietrze wilgotne i ciepłe. W wielu miejscach w kraju pojawia się przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być gwałtowne.

Woj. śląskie objęte jest 2. stopniem zagrożenia

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -7). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie niżu oraz zatoki z nią związanej. Pojawi się także spora wodność troposfery (PW 40 – 45 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 12 – 14 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Nie wyklucza się wystąpienie kilku superkomórek wysoko-opadowych niosących nawalne opady deszczu, opady gradu (do 4 cm) oraz silne porywy wiatru (do 100 km/h). Możliwe jest utworzenie się tzw. training storms, czyli serii komórek konwekcyjnych idących jedna za drugą, co może być przyczyną bardzo dużych sum opadowych i rodzić ryzyko powodzi błyskawicznej. Burze będą przemieszczać się wolno i mogą trwać do późnych godzin nocnych.

PROGNOZA POGODY

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto