Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy półfinalistów literackiej nagrody Angelus

Redakcja
"Taksim" Stasiuka, "Wroniec" Dukaja czy "Śmierć czeskiego psa" Rudnickiego - znamy 14 półfinalistów Angelusa. O tym, kto zdobędzie główną nagrodę - 150 tys. zł, dowiemy się 4 grudnia.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. 1 września jury pod przewodnictwem rosyjskiej poetki Natalii Gorbaniewskiej ogłosiło 14 tytułów, które znalazły się w półfinale.

- Ze względu na niezwykle istotną rolę, jaką w ostatecznym przekazie odgrywają tłumacze książek, od 2009 roku przyznawana jest także nagroda dla autora przekładu zwycięskiej książki. Jeśli oczywiście nagroda powędruje w ręce obcojęzycznego twórcy - informuje Matylda Dudek, odpowiedzialna za promocję konkursu.

Dotychczas żaden Polak nie zdobył Angelusa. W gronie laureatów znaleźli się: Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz oraz Josef Škvorecký.

Do piątej edycji konkursu zostały zgłoszone 42 książki, spośród których jury wybrało 14 półfinałowych pozycji, w tym aż 7 książek polskich, 3 rumuńskie i po jednym tytule z Niemiec, Czech i Węgier.

14 półfinalistów:

Albiński Wojciech, "Achtung! Banditen!“ /W.A.B/

Wojciech Albiński (ur. 1935 w Warszawie), z wykształcenia geodeta, od lat 60. mieszka w Afryce. "Achtung! Banditen!" jest zbiorem 29 wojennych opowieści relacjonowanych z perspektywy małego Wojtka.

Bart Andrzej, ”Rewers” /W.A.B/
Andrzej Bart-Sołtysiak (ur.1951) to polski autor utworów prozatorskich, filmów dokumentalnych i scenariuszy. W 1991 roku został uhonorowany Nagrodą Kościelskich za powieść Rien ne va plus, natomiast jego "Fabryka Muchołapek" w 2009 roku znalazła się w finale Angelusa i Nagrody Nike. Ostatnią powieść – "Rewers" – napisał na podstawie własnego, nagrodzonego Złotymi Orłami, scenariusza do filmu wyreżyserowanego przez Borysa Lankosza.

Dukaj Jacek, "Wroniec" /Wydawnictwo Literackie/

Jacek Dukaj (ur. 1974 w Tarnowie) polski autor fantastyki, publikuje od 16 roku życia. Uhonorowany Nagrodą Kościelskich i Europejską Nagrodą Literacką za powieść "Lód", wielokrotny zdobywca Nagrody im. Janusza Zajdla. "Wroniec" to baśń o stanie wojennym opracowana graficznie przez Jakuba Jabłońskiego.

Jirgl Reinhard, "Niedopełnieni" /Wydawnictwo Borussia/

Reinhard Jirgl (ur. 1953 w Berlinie Wschodnim) przez 20 lat, od 1975 roku pracował jako technik w teatrze, pisząc jedynie do szuflady. "Niedopełnieni” (wyd. niem. 2003) wprowadza czytelnika w świat powojennej historii Niemiec. Niemcy wygnani z Sudetów nie mogą się odnaleźć w nowej przestrzeni i rzeczywistości NRD, wciąż czekając na powrót do utraconych ziem.

Kratochvil Jiří, "Leż, bestio!" /ATUT/

Jiří Kratochvil (ur. 1940 w Brnie), czeski pisarz i dramaturg postmodernistyczny, debiutował w 1964 roku, by do końca lat '80 publikować w podziemiu. Wielokrotnie nagradzany i uznany w Czechach. „Leż, bestio!” (wyd. cz. 2002) przedstawia osadzoną w czasach stalinowskich nieprawdopodobną historię dzieci zamykanych w specjalnych ośrodkach i poddawanych praniu mózgu.

Kruszyński Zbigniew, "Ostatni raport" /Wydawnictwo Literackie/

Zbigniew Kruszyński (ur. 1957 w Radomiu) polski pisarz, uznany działacz Solidarności, który po latach więzienia (1982-1984), wyemigrował do Szwecji. "Ostatni raport" to powieść – donos podwójnego agenta na samego siebie. Główny bohater owładnięty obsesją notowania wszystkiego zostaje zwerbowany przez Służby Bezpieczeństwa. Realizuje się pisząc raporty dla SB.

Libera Antoni, "Godot i jego cień" /Znak/

Antoni Libera (ur. 1949 w Warszawie) jest pisarzem, tłumaczem, reżyserem teatralnym, znawcą twórczości Samuela Becketta. Jego powieść "Madame" została przetłumaczona na kilkanaście języków, uhonorowano ją Główną Nagrodą w konkursie Wydawnictwa Znak. "Godot i jego cień" stanowi zapis podróży życia narratora w poszukiwaniu czy oczekiwaniu na prawdę.

Lungu Dan, "Jestem komunistyczną babą!" /Czarne/

Dan Lungu (ur. 1969), pisarz rumuński, wykładowca socjologii na Uniwersytecie w Jassach, członek Rumuńskiego Związku Pisarzy. Debiutował w 1996 r. zbiorem poetyckim "Edge". "Jestem komunistyczną babą!" to humorystyczna powieść o nostalgii za minionym ustrojem.

Manea Norman, "Powrót chuligana" /Pogranicze/

Norman Manea (ur. 1936 w Suczawie) pisarz rumuński, z wykształcenia inżynier, od 1986 roku na emigracji. "Powrót chuligana" opowiada o odbytej w 1997 r. podróży autora-narratora z Nowego Jorku do dziewięć lat nie widzianej Rumunii. Manea wspomina swoje życie i rozlicza się z przeszłością, sięgając do wojennych losów swej żydowskiej rodziny i portretując współczesną ojczyznę po upadku ideologii Ceausescu.

Rudnicki Janusz, "Śmierć czeskiego psa" / W.A.B./

Janusz Rudnicki (ur. 1956 w Kędzierzynie-Koźlu), polski pisarz i eseista, działacz „Solidarności”, wyemigrował w 1983 roku do Hamburga. "Śmierć czeskiego psa" to zbiór opowiadań składający się z dwóch części: pierwsza dotyczy uwikłań emigracyjnych, druga to swoiste przepisywanie i komentowanie biografii znanych ludzi.

Schlattner Eginald, "Fortepian we mgle" /Czarne/

Eginald Schlattner (ur. 1936 w Arad) pisarz rumuński, pochodzący z rodziny saskiej, tworzący w jezyku niemieckim, pastor ewangelicki. "Fortepian we mgle" przenosi czytelnika w świat powojennej Transylwanii. Clemens Rescher, młodzieniec pochodzący ze zdeklasowanej bogatej kupieckiej rodziny saskiej, pracuje jako robotnik w fabryce porcelany.

Spiró György, "Mesjasze" /W.A.B./

György Spiró (ur. 1946 w Budapeszcie) węgierski pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz i wykładowca. „Mesjasze” to powieść o dziejach sekty Towiańczyków. W latach '40 XIX wieku pojawia się w Paryżu mistyk i wizjoner, który pociąga za sobą elitę kulturalną zagubionej emigracji polskiej.

Stasiuk **Andrzej, "Taksim" /Czarne/**

Andrzej Stasiuk (ur. 1960 w Warszawie) polski poeta,  pisarz, eseista i dramaturg. "Taksim" został nazwany słowiańską powieścią drogi. Paweł i jego wspólnik Władek mają za zadanie przemycić za granicę grupę pakistańskich uchodźców.
Stiks Igor, "Krzesło Eliasza" /W.A.B/

Igor Stiks, "Krzesło Eliasza" **/W.A.B./**

Igor Stiks (ur. 1977 w Sarajewie), chorwacki pisarz i krytyk, studiował w Zagrzebiu, Paryżu i Chicago. "Krzesło Eliasza" wprowadza nas wraz z bohaterem, austriackim pisarzem, w świat Sarajewa w czasie wojny w 1992 roku.


Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto