Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mają dość betonozy. Floryści zaprojektowali jak mogą wyglądać zielone chodniki we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
,,Kochani, lecimy dalej z tematem odbetonowania miasta. Nasze projekty społeczne budzą ogromny odzew i zainteresowanie z Waszej strony. Dzisiaj wprowadzamy więcej drzew na ulicę Ruską, obok banku PKO.
Obecnie jest tam betonowy plac, na którym można śmiało zrobić jajecznicę. Można to zmienić:
- sadząc drzewa
- kwiaty oraz roślinność niską
- rozszczelnić nawierzchnię aby podczas opadów woda nie podtapiała okolicy
- jest miejsce na postawienie kilku ławek
Co o tym sądzicie?''
,,Kochani, lecimy dalej z tematem odbetonowania miasta. Nasze projekty społeczne budzą ogromny odzew i zainteresowanie z Waszej strony. Dzisiaj wprowadzamy więcej drzew na ulicę Ruską, obok banku PKO. Obecnie jest tam betonowy plac, na którym można śmiało zrobić jajecznicę. Można to zmienić: - sadząc drzewa - kwiaty oraz roślinność niską - rozszczelnić nawierzchnię aby podczas opadów woda nie podtapiała okolicy - jest miejsce na postawienie kilku ławek Co o tym sądzicie?'' Mossmoss
Mają dość betonozy. Chcą by zielone oazy, były w całym mieście, dlatego zaprojektowali kilka miejsc, gdzie taka zieleń mogłaby rosnąć. Mogłaby porastać przystanki, chodniki, ławki. Zobaczcie wizualizacje. Czy miasto mogłoby tak wyglądać?

Floryści z kwiaciarni i studia projektowego Mossmoss, pracują na co dzień, tworząc kompozycje kwiatowe w ogrodach, instytucjach i domach. Obserwując Wrocław, zauważyli wiele miejsc, które aż się proszą o to, by stworzyć z nich zielone oazy. Idą nawet krok dalej i proponują stworzenie w mieście, dostępnych dla wszystkich, zielonych pokoi.

- Jesteśmy praktykami i na własnej skórze doświadczyliśmy co to znaczy mieć ogród i się nim zajmować. Nasze ogrody muszą być samowystarczalne, nie mamy czasu na kolejny etat przy ich pielęgnacji. Można tak zaprojektować ogród aby był jak najmniej obsługowy. Oczywiście na początku, po posadzeniu należy go nawadniać, szczególnie jeśli są takie upały jak obecnie. Wychodzimy z założenia, że ogród musi być dziki, ma być pełen roślin i zwierząt. Nie lubimy ogrodów z trawnikami jak na Wimbledonie i roślinami sadzonymi od linijki. Ogrody mają za zadanie relaksować i odprężać. W moim prywatnym ogrodzie mieszkają sarny, przychodzą z pobliskiego lasu na jabłka, a wiosną obgryzają tulipany i wszystkie nowalijki. I bardzo mnie to cieszy! — opowiada Kasia Biała z Mossmoss.

Ich projekty społeczne są tylko wizualizacjami, nikt im za to nie płaci. Budzą jednak ogromny odzew i zainteresowanie. Zaproponowali do tej pory przeobrażenie kilku ważnych ulic z centrum Wrocławia, była m.in. ul. Świdnicka i budynek Barbary, wybetonowana ścieżka rowerowa przy Jedności, czy ulica Ruska, obok banku PKO. Obecnie jest tam betonowy plac, na którym można śmiało zrobić jajecznicę.

- Można to zmienić - pisze Mossmos - sadząc drzewa, kwiaty oraz roślinność niską, rozszczelnić nawierzchnię, aby podczas opadów woda nie podtapiała okolicy, jest miejsce na postawienie kilku ławek.

Kolejnym celem jest edukacja społeczeństwa, od najmłodszych lat

- Niestety w naszym społeczeństwie edukacja ekologiczna nie istnieje. Ludzie powielają swoim dzieciom zabobony. Przykładów jest wiele jak zielone ściany, które powodują "grzyba", rośliny przez które jest pełno insektów, drzewa to alergie i wiele innych. Takie komentarze można przeczytać pod naszymi projektami na facebooku. — mówią w Mossmoss.

W Mossmoss powstał plan utworzenia Centrum Zmian Klimatu, które będzie stanowiło przykład nowatorskiego myślenia o klimacie. Miejsce to będzie łączyło edukację ekologiczną z nowoczesną formą prezentacji.

Podkreślają jak ważny na życie człowieka ma wpływ przyrody. Produkuje tlen, obniża temperaturę, nawilża i oczyszcza powietrze, ułatwiając retencję wody. Drzewa dają chłód i cień, szczególnie jest to ważne w centrach betonowych miast. Nie każdy wie ale odpowiednio obsadzone drzewa wokół budynków potrafią znacznie obniżyć temperaturę w mieszkaniach, są żywą klimatyzacją. Zieleń wpływa też na nasze samopoczucie, odgrywa bardzo dużą rolę społeczną.

Mossmoss szuka dodatkowo miejsca do rewitalizacji, starego terenu poprzemysłowego, który przywrócą do życia. Najlepiej by był to opuszczony budynek w mieście. W ten sposób, chcą upiększyć miasto i dać mieszkańcom przestrzeń do lepszego życia i pracy.

Czy chcielibyście, by Wrocław tak wyglądał?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mają dość betonozy. Floryści zaprojektowali jak mogą wyglądać zielone chodniki we Wrocławiu [WIZUALIZACJE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto