Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgłoś bariery konsultantowi burmistrza Malborka ds. osób niepełnosprawnych

Jacek Skrobisz
W tych miejscach Malborka udało się usunąć bariery architektoniczne
W tych miejscach Malborka udało się usunąć bariery architektoniczne Fot. Michał Ławryszek
Od ponad trzech lat w Malborku działa konsultant ds. osób niepełnosprawnych. Można mu zgłaszać problemy z barierami architektonicznymi i nie tylko.

Podjazdy, obniżone chodniki na przejściach dla pieszych, dodatkowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre zmiany wprowadzone w Malborku dzięki uwagom konsultanta burmistrza ds. osób niepełnosprawnych. Poprawek usuwających bariery architektoniczne wprowadzono już sporo, ale nie wszystkie. Cały czas można je zgłaszać bezpośrednio konsultantowi.

- To, co do tej pory udało się zrobić, jest kroplą w morzu potrzeb - mówi Michał Ławryszek, który doradza burmistrzowi od stycznia 2012 roku. - Cały czas osobiście wskazuję w Urzędzie Miasta rzeczy, które warto poprawić, ale czekam też na informacje od mieszkańców. Bariery architektoniczne usuwamy nie tylko z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale też po to, by lepiej mogły funkcjonować również osoby starsze czy matki z wózkami z dzieckiem.

Czasami niewiele trzeba, by znacząco wzrósł poziom bezpieczeństwa i komfortu niepełnosprawnej osoby. Przykładem niech będzie oklejenie specjalną taśmą stopni schodów do Urzędu Miasta i w samym magistracie, co ułatwia poruszanie się po budynku osobom słabowidzącym.

Wiele budynków użyteczności publicznej znajduje się w starych budynkach, do których jest utrudniony dostęp dla osób poruszających się na wózkach. Budowa podjazdu czasami nie jest możliwa, więc pojawiły się dzwonki, po naciśnięciu których do niepełnosprawnego wychodzi pracownik instytucji i pomaga dostać się do środka lub udziela informacji na zewnątrz. Tak się dzieje chociażby na poczcie głównej przy ul. Poczty Gdańskiej. Ostatnio taki dzwonek pojawił się w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (budynek Starostwa Powiatowego), choć docelowo powinna się tam pojawić platforma, by petent mógł samodzielnie dostać się do środka i załatwić sprawę, a nie stać na korytarzu przed schodami.

Na zdjęciach można zobaczyć już wprowadzone zmiany na terenie Malborka.

Konsultant burmistrza ds. osób niepełnosprawnych stara się też pomagać w innych dziedzinach życia. Inwalidzi mogą liczyć na informacje dotyczące możliwości otrzymania pomocy od różnego rodzaju instytucji i fundacji.
- Staram się pomagać na wszelkich płaszczyznach, dlatego apeluję do mieszkańców Malborka o kontakt - mówi Michał Ławryszek.

Dzwonić można na numer telefonu 505 133 695 lub wysłać wiadomość elektroniczną na adres e-mail: [email protected]. Konsultant przyjmuje też osobiście w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Urzędzie Miasta (wejście od tyłu budynku) w godz. 9-14.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto