Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zeskanowali fragment ratusza, by wydrukować go w 3D [FILM]

Marcin Walków
Geodeci i geoinformatycy zeskanowali dziś dwie figury z fasady wrocławskiego ratusza. Ich kopie zostaną wydrukowane w skali 1:1 w trójwymiarze na specjalnej drukarce. Stworzone dzięki drukarce 3D, wierne kopie figur z tworzywa, trafią na fasadę pałacu w Pawłowicach.

Za pomocą dwóch urządzeń pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skanowali wczoraj dwie rzeźby, umieszczone 12 metrów nad płytą Rynku.

To figury przedstawiające małżeństwo Kornów – wrocławskich patrycjuszy. Dzięki temu, nie trzeba było figur ściągać, by móc wykonać pomiary.

W tym celu przyrządami geodezyjnymi wykonują liczne pomiary odległości. – Nawet milion takich pomiarów na sekundę. Na podstawie tych danych będziemy mogli stworzyć trójwymiarową siatkę – tłumaczy dr inż. Przemysław Tymków.

Uzyskane i opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego dane pozwolą opracować model, który posłuży do wydrukowania wiernych kopii obu figur na drukarce 3D. Dzięki możliwościom tzw. drukarki przestrzennej powstaną odwzorowania figur z wrocławskiego ratusza wykonane w skali 1:1 z konkretnego tworzywa.

Kopie te następnie trafią do pałacu w Pawłowicach. Obiekt, wraz z folwarkiem, lasem i parkiem niegdyś należał właśnie do Kornów. Dziś jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego – mieści się tam Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowym.
Przyrodnicy z dronem nad kopalnią

Prace prowadzone przez geodetów i geoinformatyków są nowoczesne, ale – jak sami przyznają – też powszechnie stosowane.
Metoda ta jest stosowana nie tylko do odwzorowywania detali architektonicznych.Zastosowanie znajduje m.in. w górnictwie.
– Dysponujemy czterema takimi urządzeniami, w tym jednym zamontowanym na dronie. Pozwala nam ono choćby odwzorować wyrobisko w kopalni odkrywkowej – dodaje dr inż. Tymków.

Praca wrocławskich geoinfomatyków znajduje również zastosowanie w meteorologii. – Właśnie z naszej uczelni co godzinę do centrum meteorologicznego w Anglii dostarczane są dane przetwarzane w postaci trójwymiarowego modelu o przemieszczaniu się pary wodnej nad Polską. Dzięki temu z ogromną dokładnością można prognozować opady deszczu lub ostrzegać przed nawałnicami – dodaje Jolanta Cianciara, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto