Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu. Jaki dieta ma na nas wpływ?

Agata Hudomięt
© Silar/wikimedia
W Polsce coraz popularniejsze staje się prowadzenie zdrowego stylu życia. Przybywa osób, które uprawiają sport, a przynajmniej starają się poprawić kondycję spacerując. Dopełnieniem tego jest zmiana stylu odżywiania.

Ludzie powoli uświadamiają sobie, że drastyczne diety czy ciągłe jedzenie białka na dłuższą metę niszczy organizm pomimo chwilowego ubytku wagi. Świadomi konsumenci coraz częściej sprawdzają skład kupowanych przez siebie produktów.

W galeriach powstaje coraz więcej sklepów oferujących bio żywność. Można w nich kupić produkty nieprzetworzone, zawierające naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Eko czy bio
Producenci i przetwórcy żywności ekologicznej mają obowiązek oznaczenia swoich produktów certyfikatami. W Polsce od 2008 roku stosowanych jest 11 certyfikatów, między innymi: Agrobiotest, Bioeksperta, Biocert, Ekogwarancja PTRE, Cobico, PCBC i PNG.
Potocznie, określenie "żywność ekologiczna" bardzo często bywa używane zamiennie z określeniem "zdrowa żywność". Ale warto wiedzieć, że pierwsze z tych pojęć określa żywność certyfikowaną, drugie jest w zasadzie tylko nazwą stworzoną dla celów marketingowych i nie narzucającą żadnych określonych standardów.

Problem z glutenem
W sklepach da się także zauważyć coraz większą ilość produktów bezglutenowych. Bo to właśnie gluten ma się okazać największym wrogiem zdrowia tego wieku.

- Celiakia stała się lepiej wykrywalna, niestety, też coraz więcej osób na nią choruje - mówi lekarz Marcin Pieniążek. - Kiedyś ta choroba trzewna dotykała głównie dzieci, teraz coraz częściej cierpią na nią osoby po trzydziestce czy pięćdziesiątce - dodaje.
Trzeba zaznaczyć, że celiakia i uczulenie na gluten to dwa różne schorzenia. Alergia charakteryzuje się najczęściej zmianami skórnymi, wymiotami, biegunką czy wodnistym katarem, zaraz po lub nawet w dwa dni po spożyciu glutenu.

Celiakii towarzyszą wzdęcia, biegunki, utrata masy ciała i depresja. Może prowadzić nawet do bezpłodności. Istnieje jeszcze nadwrażliwość na gluten. To te przypadki nietolerancji glutenu, w których w oparciu o badania diagnostyczne wykluczono celiakię (negatywny wynik przeciwciał) oraz alergię na pszenicę (brak podwyższonego poziomu IgE) oraz w których praktycznie brak jest zaniku kosmków jelitowych, a pomimo tego spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy jesteśmy nadwrażliwi na gluten, jest odstawienie go na jakiś czas. Jeżeli negatywne objawy miną, należy zrobić badania serologiczne z krwi.
- Osoby zdrowe nie powinny rezygnować z produktów zbożowych. Zawierają one dużo błonnika i witamin z grupy B, które są częścią każdej prawidłowej diety- tłumaczy lekarz.

Wzrost zachorowań na celiakię prawdopodobnie jest wynikiem stosowania modyfikowanej genetycznie pszenicy. Spożywanie jej w dużych ilościach powoduje także szybki wzrost masy ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto