Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i uroda: Gdzie czyha oprycha?

Kini
Kini
Nie od dziś wiadomo, że krakowscy studenci mają dużo na głowie: nauka, praca, imprezy – i tak w kółko. A tu jeszcze ona pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Jak rozpoznać i leczyć opryszczkę?

Nie jest łatwo z nią żyć: swędzi, piecze, boli, a przede wszystkim szpeci. Opryszczka, bo o niej mowa, atakuje usta, nos lub inne miejsce na twarzy. Mały, wypełniony płynem bolesny pęcherzyk, będący objawem choroby, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Warto poznać mechanizmy działania wirusa, aby zamiast maskowania problemu, umieć skutecznie przeciwdziałać nawrotom choroby.

Nawet ukryta jest groźna

Opryszczka może czaić się wszędzie: na uczelnianym korytarzu, w bibliotece, w stołówce, w klubie studenckim za rogiem. Nosicielami wirusa HSV jest 29 milionów Polaków. Czy są wśród nich krakowscy studenci? Oczywiście! Pierwszy atak HSV nie musi dawać żadnych objawów, ale ty możesz się już stać nosicielem uśpionego wirusa i zarażać nim innych.

Bawi się razem z Tobą…

Jesteś na imprezie. Jest fajnie. Zabawa się rozkręca. HSV też tam jest. Wirus przenosi się niezwykle łatwo. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub drogą kontaktów seksualnych. Niewiele trzeba, aby zarazić się opryszczką: pocałunek w usta, picie z tej samej szklanki, nie wspominając już o dotykaniu rozerwanego pęcherzyka.

A kiedy zakuwasz podczas sesji…

Wlewasz w siebie hektlolitry kawy, jesz co popadnie, byleby szybko zaspokoić głód, sen
to jeden z luksusów, na który rzadko cię stać. Przemęczenie fizyczne, stres, osłabienie organizmu wpływają na uaktywnienie się wirusa opryszczki.

Nigdy nie wiesz, kiedy cię zaskoczy

Uczysz się, pracujesz, spotykasz z przyjaciółmi, wychodzisz na spacer z psem, czytasz ciekawą książkę, słuchasz ulubionej płyty i… nigdy nie wiesz, kiedy cię zaskoczy. Wirus HSV działa podstępnie. Zagnieżdżony w zwojach nerwowych pozostaje w organizmie i czeka na dogodny moment, aby zaatakować. Nie tylko silny stres (np. egzaminy), osłabiona odporność (np. przeziębienie, grypa), lecz także promienie słoneczne (np. po solarium), gorączka, menstruacja, miejscowy uraz skóry czy inwazyjne zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne (np. peelingi, makijaż permanentny) pozwalają na uaktywnienie się wirusa.

Jak rozpoznać, kiedy się zbliża?

HSV znalazł twój słaby punkt. Wychodzi z ukrycia i atakuje. Zaczyna się dość niewinnie:
od pieczenia, swędzenia, kłucia, ale potem jest już tylko gorzej. Na wardze pojawia się jeden lub kilka pęcherzyków wypełnionych płynem, które grupują się, a następnie pękają i tworzą bolesne, trudnogojące się nadżerki. Uwolniony wówczas wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W końcowym etapie ranki pokrywają się strupami i goją bez pozostawienia śladu. Potem opryszczka odpuszcza, ale na jak długo?

Jak skutecznie walczyć z wirusem
Studencki kalendarz wypełniony jest po brzegi. Może nie warto więc marnować cennego czasu i energii na ciągłą walkę z nawracającą opryszczką? Przeciwnika można mądrze pokonać. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że opryszczka jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale również chorobą. Nawrotom opryszczki można zapobiegać, stosując odpowiednie leki przeciwwirusowe, przepisane przez lekarza specjalistę. Wszystko po to, aby w pełni korzystać z uroków studenckiego życia.







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto