Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdewastowane i zrujnowane pałace Dolnego Śląska. Popadają w ruinę (Zdjecia)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Dolny Śląsk to region, w którym znajdziemy odremontowane zamki i pałace, ale i takie które zostały totalnie zaniedbane. Przygotowaliśmy zestawienie 15 zabytków, z których część od dawna woła o pomstę do nieba. 

Możecie je obejrzeć, klikając w następne zdjęcie >>>
Dolny Śląsk to region, w którym znajdziemy odremontowane zamki i pałace, ale i takie które zostały totalnie zaniedbane. Przygotowaliśmy zestawienie 15 zabytków, z których część od dawna woła o pomstę do nieba. Możecie je obejrzeć, klikając w następne zdjęcie >>>archiwum nm/fotopolska.eu/Wikipedia
Dolny Śląsk obfituje w zabytki. Znajdziemy tu kunsztownie odremontowane domy, zamki i pałace, ale niestety i takie , które zostały kompletnie zaniedbane. Agonia części z nich zasmuca, bo to obiekty z ogromnym potencjałem, który po wojnie nie został właściwie wykorzystany. Przygotowaliśmy dla was zestawienie 15 zamków i pałaców, z których część od dawna prosi się o remont. Jaki będzie ich los? Może znajdzie się inwestor i zechce się nimi zaopiekować? Na razie stoją, niszczeją i straszą. Część z nich mogła być zjawiskowa.

Spis treści

Topowe pałace i zamki Dolnego Śląska. Perełki turystyczne do zobaczenia w 2023 roku

Pałace i zamki w regionie Dolnego Śląska wyrastają zewsząd niczym grzyby po deszczu. Znajdziemy je blisko Jeleniej Góry, Wrocławia, Legnicy, Żmigrodu czy Trzebnicy ale i w niepozornych, oddalonych od miast i miasteczek wioskach. Część z nich to prawdziwe perełki, które zostały odrestaurowane i zaadaptowane na luksusowe hotele. Wśród najpiękniejszych znajdują się:

 • pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
 • zamek Czocha
 • zamek Kliczków
 • zamek Roztoka
 • zamek Grodziec
 • zamek Książ
 • zamek Topacz
 • pałac na wodzie w Staniszowie
 • pałac w Łomnicy
 • pałac w Wojanowie
 • pałac w Oleśnicy
 • pałac Pakoszów

Kompletnie zapomniane ruiny. Jak wyglądają pozostałe pałace i zamki Dolnego Śląska?

Inne miały mniej szczęścia i wiele wskazuje na to, że ich los nie ma szans się poprawić. To najczęściej zabytki, które po wojnie zostały rozkradzione, a później stały się własnością PGR-ów (Państwowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej). Często pełniły funkcję szkoły lub dawały schronienie okolicznym mieszkańcom, a po upadku PRL-u trafiały w prywatne ręce lub zaczęły stanowić własność gminy. Wśród nich znajdują się. m.in.:

 • Pałac w Boguszycach, który nie ucierpiał specjalnie w czasie wojny, ale po jej zakończeniu został zagospodarowany na mieszkania dla pracowników PGR-u. Nieremontowany przez dziesięciolecia podupadał "na zdrowiu", a wszystkie drzwi wejściowe zostały zamurowane. Dopiero w lutym 2022 roku przy ścianach charakterystycznych wież postawiono rusztowania i zajęto się jego odbudową.
Ruiny pałacu w Boguszycach na Dolnym Śląsku.
Ruiny pałacu w Boguszycach na Dolnym Śląsku. Klaudia Kłodnicka
 • Pałac w Sambrowicach pochodzi z początków XIX wieku. Jego pierwszym właścicielem i inicjatorem budowy był rotmistrz von Dresky, a ostatnim (przed wybuchem II wojny światowej) podporucznik Landwehry Georg Hechler. Po 1945 roku ogromna posiadłość trafia w ręce PGR-u, który doprowadził ją do ruiny. Obiekt już nigdy nie został odbudowany.
Tak dziś wygląda jeden z piękniejszych pałaców w okolicach
Tak dziś wygląda jeden z piękniejszych pałaców w okolicach Wikipedia
 • Po pałacu w Rybarzowicach nie ma już dziś śladu, poza fontanną, która została przeniesiona do posiadłości w Łomnicy pod Jelenią Górą. Zabytkowy dwór zniknął z powierzchni ziemi na wniosek kopalni Turów, ale wcześniej znalazł się w rękach PGR-u i przez lata niszczał.
Po pałacu nie został dziś już nawet ślad. Zabytkowe kamienne elementy trafiły w w 1968 roku do Bogatyni. Zalew i amfiteatr zaaranżowano, używając rzeźb
Po pałacu nie został dziś już nawet ślad. Zabytkowe kamienne elementy trafiły w w 1968 roku do Bogatyni. Zalew i amfiteatr zaaranżowano, używając rzeźb czy schodów z pałaców w Radomierzycach i Rybarzowicach. Do dziś nie wiadomo, co stało się z częścią z nich. fotopolska.eu
 • Pałac w Kościelnikach Średnich należał dawniej do rodziny von Carnap. Wybudowano go w latach 1866–1867 i to zdecydowanie jeden z najładniejszych zabytków w okolicy, mimo że z roku na rok popada w ruinę. Po wojnie trafił w ręce PGR-u i był zasiedlony przez mieszkańców. Do dziś w zabudowaniach folwarcznych mieszkają ludzie. Wielu z dawnych i obecnych mieszkańców ubolewa nad obecnym stanem pałacu. Powybijane szyby, podziurawiony dach i drzwi z "kartonu" - tak obecnie wygląda dawna wizytówka Kościelnik. Okazały dwór został sprzedany w 2004 roku. Od tego czasu pada łupem złodziei oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Deszcze i mrozy na pewno nie wpływają korzystnie na stan budynku.
Obiekt przypomina pałac z bajki. Urocze wieżyczki i otoczenie nadają mu magicznego charakteru.
Obiekt przypomina pałac z bajki. Urocze wieżyczki i otoczenie nadają mu magicznego charakteru. archiwum nm/fotopolska.eu/Wikipedia

Pałac w Żarskiej Wsi miał bibliotekę i gromadzono w nim unikatowe działa sztuki. To niewykorzystana szansa

Dwór w Żarskiej Wsi nieopodal Zgorzelca został wybudowany w 1740 roku i przez dziesięciolecia zamieszkiwali go wysoko urodzeni Niemcy, m.in. rodzina Krügera i Brasego oraz ród Schäffer. Nie byli właścicielami pałacu, ale nim zarządzali. W ciągu kilku wieków pałac wraz z przyległymi budynkami był chlubą okolicy. Wokół niego zbudowano zabytkowy park oraz przypałacowy staw. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przeszedł w ręce PGR-u. Do dziś nie wiadomo, co stało się z unikatowymi zbiorami rzeźb i średniowiecznymi obrazami, które przechowywano w pałacu. Nieznane są również losy 17 tys. ukrytych tu książek z Biblioteki Milicha w Görlitz. Do końca 1989 roku rozległe włości zamieszkiwali pracownicy PGR-u, którzy w dużej mierze przyczynili się do powolnej agonii dawnego pałacu. Na początku lat 90. obiekt wykupił prywatny przedsiębiorca i od tego czasu pałac... niszczeje.

Zarośnięty, rozkradziony i zaśmiecony dwór w Żarskiej Wsi grozi zawaleniem.
Zarośnięty, rozkradziony i zaśmiecony dwór w Żarskiej Wsi grozi zawaleniem. Justyna Orlik

Zniszczone i zaniedbane zamki Dolnego Śląska. Przykładów jest mnóstwo

Zabytkowy pałac niedaleko Zgorzelca to nie jedyny w okolicy obiekt, który wali się na naszych oczach. Podobny los spotkał pałac w Jędrzychowicach, dwór w Kostrzynie koło Bogatyni oraz posiadłość w Łomnicy.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie piętnastu pałaców, które zostały zrujnowane, a ich blasku nie udało się przywrócić. Zapraszamy was do podróży w czasie. Na zdjęciach widać jak poszczególne zabytki wyglądały dawniej i jak wyglądają dziś.

ZOBACZ TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdewastowane i zrujnowane pałace Dolnego Śląska. Popadają w ruinę (Zdjecia) - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto