18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Preisner i Lisa Gerrard z Dead Can Dance we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Zbigniew Preisner zapowiada koncert w synagodze Pod Białym Bocianem
Zbigniew Preisner zapowiada koncert w synagodze Pod Białym Bocianem Tomasz Hołod
Zbigniew Preisner jest autorem płyty "Diaries of Hope" ("Pamiętniki pisane nadzieją"), która ukaże się 3 października na CD, vinylu i w wersji elektronicznej. W październiku będzie wrocławski koncert.

Zbigniew Preisner inspirował się pamiętnikami i wierszami dzieci z Polski, ofiar Holocaustu.
Zbigniew Preisner jest dziś gościem Wrocławia. przed południem w gabinecie prezydenta miasta opowiadał o płycie i planowanym wrocławskim koncercie.
Zbigniew Preisner: – W 1995 roku byłem z Krzysztofem Kieślowskim w Jerozolimie, zobaczyłem wtedy Yad Vashem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – przyp. red.) i ekspozycję poświęconą zamordowanym dzieciom. Zapamiętam ten widok do końca życia – opowiadał Zbigniew Preisner. – Zacząłem czytać pamiętniki, wiersze dzieci z Polski. Tak powstała ta płyta – mówił Zbigniew Preisner.
Do współpracy kompozytor zaprosił Lisę Gerrard z zespołu Deand Can Dance i Archiego Buchanana, solistę z Choir of the Chapel Royal z Londynu.
We Wrocławiu wystąpią 8 października o godz. 21 w Synagodze Pod Białym Bocianem. Zbigniew Preisner będzie dyrygował koncertem, a wystąpią także: Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Konrad Mastyło (fortepian), Adam Klocek (wiolonczela), fragmenty pamiętników i wierszy przeczyta Jerzy Trela.
Zbigniew Preisner pojedzie potem do Londynu, gdzie 12 października odbędzie się światowa premiera w Barbican Concert Hall w Londynie.
Zbigniew Preisner: – To szczególny koncert, nie traktuję go komercyjnie.
Bilety – cegiełki będą kosztować 200 zł, a dochód zostanie przeznaczony dla Komitetu Honorowego przy Gminie Żydowskiej, który zamierza przygotować dom opieki dla Dzieci Holocautu oraz ratujących ich w czasie wojny Polaków, wyróżnionych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
– Byłem także w Yad Vashem, to miejsce poświęcone zamordowanym dzieciom zasmuca i zachwyca – powiedział Aleksander Gleigewicht, przewodniczący wrocławskiej gminy żydowskiej. – Patrzyłem w głąb czarnej studni, gdzie światło sześciu świeczek powiela wiele luster, a monotonny głos czyta imiona, wiek zamordowanych dzieci i nazwę kraju, z którego pochodziły – dodał.
Ocalałe Dzieci Holocaustu to dziś starzy ludzie, bardzo często niezamożni i potrzebujący opieki.– Ówczesne dzieci dziś mają ok. 80 lat, chcemy wesprzeć ich i ludzi, którzy ich ratowali – stwierdził Aleksander Gleigewicht.
Zbigniew Preisner pomógł już wrocławianom w trudnych chwilach. Kiedy w 1997 roku Wrocław nawiedziła powódź, przeznaczył na licytację statuetkę Cezara, którą dostał za muzykę do „Trzech kolorów: Czerwonego” Krzysztofa Kieślowskiego. Z uzyskanych wtedy pieniędzy odnowiono jedno z wrocławskich liceów.
Małgorzata Wojciechowska z Biura Promocji Wrocławia zapewniła, że jeśli znajdą się pieniądze na organizację drugiego koncertu, to będzie jeszcze jeden, bo Synagoga Pod Białym Bocianem, choć piękna, nie jest bardzo duża. – Jeśli będzie sprzyjająca pogoda, na dziedzińcu postawimy ekran, na którym widzowie będą mogli zobaczyć transmisję koncertu – dodała.

ZBIGNIEW PREISNER: POSŁUCHAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto