Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Cybulski na dużym ekranie w 49. rocznicę śmierci

Alicja Sumarowska
Paweł Relikowski
Zbigniew Cybulski zginął na wrocławskim dworcu 8 stycznia 1967 roku. W 49. rocznicę śmierci aktora w kinie Nowe Horyzonty, zobaczymy dwa filmy - jeden, w którym zagrał i jeden poświęcony m.in. pamięci aktora.

8 stycznia kino Nowe Horyzonty zaprasza wszystkich na pokazy specjalne filmów "Ósmy dzień tygodnia" (godz. 19:00) oraz "Wszystko na sprzedaż" (godz. 21:00). Projekcje odbędą się w 49. rocznicę śmierci aktora. Bilety na seanse kosztują 13 zł.

Oprócz tego w piątek o godz. 12, na peronie trzecim na dworcu Wrocław Główny, zostaną złożone kwiaty na tablicy pamiątkowej poświęconej aktorowi.

Zbigniew Cybulski był aktorem teatralnym i filmowym. Jako pierwszy po wojnie uzyskał status "gwiazdy" i aktora kultowego - sławę przyniosłu m.in. rola w filmie "Popiół i diament". Jego życie zakończyło się tragicznie - wpadł pod koła pociągu na peronie trzecim wrocławskiego dworca. Na skutek poniesionych obrażeń zmarł tego samego dnia w szpitalu. Jego pamięci poświęcono filmy "Wszystko na sprzedaż" i "Zbyszek". Na dworcu we Wrocławiu, w 30. rocznicę śmierci aktora, Andrzej Wajda odsłonił pamiątkową tablicę.

Filmy, jakie będą prezentowane w kinie Nowe Horyzonty:
Ósmy dzień tygodnia
reż. Aleksander Ford / Polska 1958 / 83’
obsada: Sonia Ziemann, Zbigniew Cybulski, Barbara Połomska, Ilse Steppat, Emil Karewicz, Tadeusz Łomnicki

Film na podstawie opowiadania Marka Hłaski spędził na cenzorskiej półce aż 25 lat. To rekord w polskiej kinematografii. Akcja toczy się w Warszawie u schyłku lat pięćdziesiątych, gdzie kochający się Piotr i Agnieszka nie mogą znaleźć miejsca dla siebie. Ona mieszka z rodziną, on nie ma dachu nad głową, a starania zdobycia lokum kończą się porażkami. Wreszcie szczęście się doń uśmiecha, lecz jest to uśmiech szyderczy. Dziewczyna oddaje się bowiem przygodnie spotkanemu dziennikarzowi.

Wszystko na sprzedaż
reż. Andrzej Wajda / Polska 1968 / 94’
obsada: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Daniel Olbryski, Wiesław Dymny

Po śmierci Cybulskiego, andrzej Wajda postanowił, że "trzeba zrobić film właśnie o człowieku takim jak on; tak fascynującym, chociaż przestał istnieć". Film miał być swoistym rozrachunkiem z przeszłością - z przyjaźnią, jaka łączyła Wajdę i Cybulskiego, mimo że zagrał on tylko w trzech filmach reżysera. Ten film tto - jak mówił Andrzej Wajda - opowieść o ludziach, którzy robią filmy - reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają tu samych siebie. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Tytułowa "sprzedaż" to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń - swoisty rachunek sumienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto