Zatańczyć, jak na dawnym dworze

Artykuł sponsorowany
Zespół Tańca Dawnego „Serenissima Wratislavia” jest jednym z najdłużej działających zespołów tańca dawnego w Polsce. Tancerze doskonalą swoje umiejętności na warsztatach u profesjonalnych nauczycieli w kraju i za granicą (m.in. we Włoszech, Francji i Niemczech).

W repertuarze posiada ponad 30 tańców dworskich, głównie renesansowych, z choreografią zrekonstruowaną na podstawie XV i XVI-wiecznych materiałów źródłowych. Również stroje tancerzy i wykorzystywane przez nich rekwizyty są rekonstrukcjami ubiorów i przedmiotów z epoki.

10 listopada we Wrocławiu zespół organizuje Bal Niepodległości, a od 16 listopada rozpoczyna kolejną edycję Kursu tańca dawnego dla początkujących. Zapisy na oba wydarzenia wciąż trwają.

Z Agnieszką Kadłubowską i Wojciechem Badziakiem z zespołu „Serenissima Wratislavia” rozmawia Natalia Kutna-Ryś

Czy organizowane przez Was wydarzenia są skierowane do konkretnej grupy osób?
Agnieszka Kadłubowska: Nie. Zapraszamy wszystkich, którzy kochają taniec, którzy chcieliby się nauczyć czegoś zupełnie nowego, którzy chcą spędzić czas w miłym towarzystwie. Taniec dawny jest obecnie bardzo popularny w Europie, traktowany jest, jak niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu. Tam tańczą ludzie w różnym wieku, ale co ciekawe sporą grupę uczących się stanowią osoby starsze. W Polsce do zespołów tańca dawnego należą raczej ludzie młodzi i średnim wieku, tacy też zwykle pojawiają się na kursach. My oczywiście zachęcamy również aktywnych emerytów do przyjścia i spróbowania, na pewno będą zadowoleni.

Wydaje się, ze w Polsce taniec dawny hobby dla nielicznych. Dlaczego?**
Wojciech Badziak: Przeciętnemu Polakowi taniec dawny kojarzy się z mężczyznami tańczącymi w rajtuzach, dystyngowanymi, wystrojonymi paniami i powolnymi, nudnymi krokami. My chcemy zmienić to postrzeganie. Przede wszystkim pod terminem taniec dawny kryje się naprawdę ogromna różnorodność - od wolnych, majestatycznych tańców, czasem przypominających korowody, po dynamiczne i szybkie układy, zawierające skoki, podnoszenia, które są naprawdę bardzo efektowne dla oglądającego.

Ile lat trzeba ćwiczyć, by osiągnąć takie efekty?
WB: Na pewno trzeba wiele lat systematycznych ćwiczeń, aby móc wystąpić na scenie w bardzo skomplikowanych układach tanecznych. Mówimy teraz jednak już o profesjonalnym podejściu do tańca dawnego. Na początku kursu uczymy bardzo prostych do wykonania i zapamiętania kroków i tańców.

Jak wygląda lekcja tańca, to tylko nauka kroków?
WB: Zaczynamy zawsze od ogólnej rozgrzewki, podczas której wprowadzamy między innymi elementy jogi, tai-chi i strechingu. Tę pierwszą część zajęć można więc potraktować jak oryginalną formę fitness. Ona przygotowuje nasze ciało do kolejnego etapu, na który składają się już ćwiczenia taneczne, nauka kroków, całych układów. Każdy taniec ma swój układ choreograficzny, który jest zapisany w dawnych traktatach i kroków każdego z tańców trzeba się po prostu nauczyć. To jest też bardzo dobre ćwiczenie pamięci. Trzeba też dodać, że taka lekcja tańca, podobnie jak każde zajęcia ruchowe pozwala się zrelaksować, odprężyć fizycznie i psychicznie.

Czy kursanci będą mieli okazję, by założyć piękne stroje średniowieczne lub renesansowe?
AK: Kostiumy, w których występujemy (niezwykle piękne i starannie uszyte według dawnych wzorów) to jest na pewno jedna z rzeczy, która przyciąga do tańca dawnego. Która kobieta nie marzy o tym, by choć na chwilę przenieść się w czasie i pokazać się w pięknej historycznej sukni? Podczas ostatniego Dnia Renesansowego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie można było przymierzać nasze stroje, ustawiła się wielka kolejka i co ciekawe panowie równie chętnie, jak panie przebierali się w średniowieczne i renesansowe szaty. Oczywiście w czasie ćwiczeń i prób ubieramy się na sportowo, ale jeśli ktoś z kursowiczów połknie bakcyla i będzie chciał wstąpić do naszego zespołu, do czego oczywiście bardzo zachęcamy i namawiamy, to takich możliwości pokazania się w historycznych kostiumach będzie miał sporo.

Kogo poszukujecie?
AK: Miłośników tańca przede wszystkim, ale także osób zainteresowanych kulturą dawną – strojami, obyczajami, historią, osób o zdolnościach aktorskich. Nasza działalność to głównie występy w Polsce i za granicą, organizowanie corocznego festiwalu tańca dawnego Pawana, ale w planach mamy także wystawy, warsztaty szycia strojów, przygotowywanie przedstawień historycznych. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w naszą działalność artystycznie lub organizacyjne.

BAL NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2013 r. (niedz.) o godz. 18:00
w Auli PWT (pl. Katedralny 1)

KURS TAŃCA DAWNEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

1. zajęcia 16 listopada 2013 r. (sob.) w godz. 10:00 - 11.30
w Akademii Tańca ESENS (ul. Gajowicka 177)

ZAPISY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto