Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasady bezpiecznej kąpieli

Bogumiła Nehrebecka
Jeden dorosły opiekun na jedno kąpiące się dziecko. Ta zasada obwiązuje nawet na strzeżonych kąpieliskach. FOT. Piotr Krzyżanowski
Jeden dorosły opiekun na jedno kąpiące się dziecko. Ta zasada obwiązuje nawet na strzeżonych kąpieliskach. FOT. Piotr Krzyżanowski
Zanurzaj się powoli i nigdy nie wchodź do wody, gdy piłeś alkohol W ubiegłym sezonie w Polsce utonęło 550 osób. W tym roku, od początku kwietnia już ponad 150. A przecież dopiero zaczęło się kalendarzowe lato.

Zanurzaj się powoli i nigdy nie wchodź do wody, gdy piłeś alkohol
W ubiegłym sezonie w Polsce utonęło 550 osób. W tym roku, od początku kwietnia już ponad 150. A przecież dopiero zaczęło się kalendarzowe lato.

Nigdy nie przeceniajmy swoich pływackich możliwości, bo kąpiel może zakończyć się tragedią. Oto kilka wskazówek dla amatorów pływania.
1 Kąpiemy się w miejscach strzeżonych przez ratowników, w wodzie o takiej głębokości i w takiej odległości od brzegu, które odpowiadają naszym realnym możliwościom pływackim.Bezpieczna odległość od brzegu to mniej niż 50 m.
2 Zalecana temperatura wody powinna być nie mniejsza niż 18 st. C. Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, bo w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy.
3 Nigdy nie wchodzimy do wody po wypiciu alkoholu (obniża odporność organizmu na wysiłek ) oraz bezpośrednio po jedzeniu (od obiadu musi upłynąć co najmniej pół godziny). Zawsze poprośmy kogoś, by patrzył na nas z brzegu.
4 W wodzie zanurzamy się stopniowo. Nagły kontakt z zimną wodą (wstrząs termiczny) powoduje natychmiastowe skurczenie się naczyń krwionośnych i serce może zastrajkować
5 Nie skaczemy do wody, gdy nie wiemy, jak jest głęboka i co jest na dnie.
6 Przyczyną wielu utonięć jest zaplątanie się w rośliny podwodne. Gdy tylko poczujemy ich dotyk lub zobaczymy wodorosty, starajmy się płynąć spokojnie, jak najbardziej poziomo, blisko powierzchni wody.
7Kąpiąc się w rzece, pamiętajmy, że siła nurtu może nas porwać i rzucić np. na dryfujące drzewa. Starajmy się wtedy płynąć wraz z nurtem (osłaniając ręką głowę), kierując się w stronę wypukłego brzegu, bo tam prędkość wody jest mniejsza.
8Jeśli w czasie pływania poczujemy obezwładniające zmęczenie, należy położyć się na powierzchni wody, najlepiej na plecach. Rozluźniamy mięśnie i staramy się spokojnie oddychać. Podobnie zachowujemy się w przypadku skurczu mięśni godnej pozycji i rozcieramy rękoma bolący mięsień. •

W czerwcu utonęli...
* 11-letni chłopiec utopił się w Jeziorze Kłodawskim.
Nie potrafił pływać, bawił się na pomoście. Ciało dziecka wyłowili z wody płetwonurkowie.
* W miejscowości Glisznice k. Białej Podlaskiej 16-latek pływał w starorzeczu Bugu wraz ze swoją koleżanką. W pewnej chwili zniknął pod powierzchnią wody i już się nie wynurzył.
* 11-letni Patryk wraz z 15-letnim kolegą pojechali na rowerach nad staw przy kopalni „Julian” w Piekarach Śląskich. Młodszy z chłopców kilka razy zanurzył się pod wodą i już nie wypłynął.
* Na terenie ośrodka wypoczynkowego w Gliwicach, podczas kąpieli na strzeżonym kąpielisku utonął 16-letni chłopiec.
* Na dzikim kąpielisku w pobliżu Mirostowic w Lubuskiem utopił się inny 16-latek. Z ustaleń policji wynika, że chłopak nie potrafił pływać.
* W Dzigorzewie (Łódzkie), mężczyzna rzucił się w nurt rzeki, aby pomóc dzieciom, które porwał wir. 37-latek sam znalazł się pod wodą i utonął. Dzieci uratował jego kolega.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto