18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się do bazy dawców szpiku - trwa akcja na wrocławskich uczelniach (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Ponad 50 uczelni w całej Polsce bierze udział w akcji „Studenci wspólnie przeciwko białaczce”. Na wrocławskich uczelniach, w dniach 17-18 kwietnia, można się rejestrować do bazy dawców szpiku.

W Polsce średnio co godzinę lekarze stawiają komuś diagnozę: nowotwór krwi (białaczka). Dla wielu chorych nadzieją może być przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zostać dawcą? Wiek 18-55 lat i brak przeciwwskazań medycznych, ponieważ choroby przewlekłe np. cukrzyca wykluczają potencjalnych chętnych. Sam proces rejestracji jest bardzo prosty: wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań wstępnych, następnie wypełnić krótki formularz i za pomocą dwóch specjalnych pałeczek pobrać wymaz śliny z obu policzków.

- Ważne jest świadome podjęcie decyzji o rejestracji do bazy dawców szpiku. W sytuacji gdy znajdzie się potrzebujący, a dawca się rozmyśli, możemy wyrządzić wiele cierpienia takiej osobie – mówi Magdalena Iwańska, koordynatorka akcji na Politechnice Wrocławskiej. – Wielu ludzi obawia się bolesnych operacji, tymczasem 80 procent zabiegów przypomina oddawanie krwi, z której dzięki specjalnym lekom otrzymuje się uwolnione ze szpiku kostnego komórki macierzyste. Pozostałe 20 procent polega na poborze z talerza kości biodrowej, jednak odbywa się to pod narkozą – dodaje.

Ewa Biodrowska, koordynatorka akcji na Uniwersytecie Przyrodniczym, przyznaje, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak przebiegają zabiegi w wypadku dawców. Trzeba również obalać różne mity, które ludzie czerpią z seriali medycznych, pokazujące np. operacje bez znieczulenia.

Zapytaliśmy jedną ze studentek, dlaczego zdecydowała się zarejestrować. - Jest to fajna inicjatywa, w moim otoczeniu znalazła się osoba, która potrzebowała przeszczepu szpiku. Chciałam zrobić to już wcześniej, ale brakowało mi motywacji. Nie chciało mi się szukać odpowiedniego miejsca, tymczasem „miejsce” przyszło do mnie – mówi nam Julia Jaworowska z III roku Gospodarki Przestrzennej UP.

Wszyscy chętni, którym z różnych powodów nie uda się zapisać w czasie trwającej właśnie akcji, mogą odwiedzić stronę internetową dkms.pl. Fundacja DKMS na własny koszt może wysłać do naszego domu paczkę z formularzem i patyczkami do pobierania próbek DNA, który to zestaw wystarczy odesłać pocztą.

17 kwietnia do godziny 16 zarejestrowało się 209 osób - 44 na Politechnice, 80 na Uniwersytecie Przyrodniczym, 45 na Uniwersytecie Ekonomicznym i 40 osób w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych.

Wrocławskie uczelnie przyjmują wszystkich chętnych 17 i 18 kwietnia w godzinach od 11 do 19.

Gdzie się zarejestrować?
Politechnika Wrocławska – budynek A1, sala 136, Wybrzeże Wyspiańskiego 27
Uniwersytet Przyrodniczy – Centrum Naukowo-Dydaktyczne UPr, Plac Grunwaldzki 24A
Uniwersytet Ekonomiczny – Budynek Z, parter, ul. Komandorska 118/120
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – hala główna, ul. Ostrowskiego 30

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto