Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniane i opuszczone. Te dolnośląskie miejscowości zniknęły z powierzchni ziemi. Co się stało? Zobacz!

jew
Pstrąże (niem. Pstransse, w latach 1933-45 Strans, ros. Страхув) – leży 20 km od Bolesławca. Przez miejscowość przepływa rzeka Bóbr.

Pstrąże miało szczęście do różnych armii. W 1901 roku rozpoczęto przebudowę wsi dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary a na rzece Bóbr wybudowano potężny betonowy most.

W 1945 Pstrąże zostało zajęte przez wojska radzieckie. Miejscowość zniknęła z map. Aby uniemożliwić przedostawanie się na teren obiektu zniszczony most nie został odbudowany, a otaczające lasy zaminowano.

Po rozpadzie ZSRR tamtejsze tereny zostały włączone do Polski wszyscy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania. 

Od tego czasu Pstrąże niszczało. Odbywały się tu ćwiczenia wojskowe, w tym wojsk specjalnych, a także straży pożarnej, ratownictwa, policji. Bloki były również celem wypraw eksploratorów oraz miłośników Air Soft Gun i Paintballa. Ostatecznie budynki wyburzono, pozostały po nich tylko resztki gruzów. Na zdjęciu stan tuż przed wyburzeniem.
Pstrąże (niem. Pstransse, w latach 1933-45 Strans, ros. Страхув) – leży 20 km od Bolesławca. Przez miejscowość przepływa rzeka Bóbr. Pstrąże miało szczęście do różnych armii. W 1901 roku rozpoczęto przebudowę wsi dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary a na rzece Bóbr wybudowano potężny betonowy most. W 1945 Pstrąże zostało zajęte przez wojska radzieckie. Miejscowość zniknęła z map. Aby uniemożliwić przedostawanie się na teren obiektu zniszczony most nie został odbudowany, a otaczające lasy zaminowano. Po rozpadzie ZSRR tamtejsze tereny zostały włączone do Polski wszyscy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania. Od tego czasu Pstrąże niszczało. Odbywały się tu ćwiczenia wojskowe, w tym wojsk specjalnych, a także straży pożarnej, ratownictwa, policji. Bloki były również celem wypraw eksploratorów oraz miłośników Air Soft Gun i Paintballa. Ostatecznie budynki wyburzono, pozostały po nich tylko resztki gruzów. Na zdjęciu stan tuż przed wyburzeniem.
Kilkanaście miejscowości zniknęło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z map naszego regionu. Dlaczego tak się stało? Zobaczcie w galerii naszych zdjęć.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto