Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim złożysz PIT

Katarzyna Zimna
Fot. Tomasz Hołod Wpłata na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, dokonana na poczcie, kosztuje złotówkę.
Fot. Tomasz Hołod Wpłata na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, dokonana na poczcie, kosztuje złotówkę.
Zdecyduj, czy twoje pieniądze trafią do kasy państwa, czy do potrzebujących Wiele osób sądzi, że przekazanie jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego to rodzaj darowizny i że ich na to nie stać.

Zdecyduj, czy twoje pieniądze trafią do kasy państwa, czy do potrzebujących
Wiele osób sądzi, że przekazanie jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego to rodzaj darowizny i że ich na to nie stać. Nic bardziej mylnego

Każdy z nas, rozliczając się co roku z urzędem skarbowym, wylicza podatek, jaki musi zapłacić od przychodów uzyskanych w ostatnim roku. Pieniądze te trafiają do Skarbu Państwa. Jeden procent tej kwoty można jednak skierować gdzie indziej – do kasy stowarzyszenia, fundacji czy innej organizacji, która działa na rzecz potrzebujących.
To nie jest darowizna, na którą musimy wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni, ale decyzja, do kogo ma trafić część podatku, który i tak płacimy państwu. Jedynym wydatkiem, który trzeba ponieść, jest koszt przelewu na konto wybranej organizacji.

Wpłacać można tylko na konto
Niestety, pieniędzy tych nie można przekazać do ręki np. prezesowi stowarzyszenia czy zostawić w kopercie w sekretariacie biura fundacji. Musimy mieć bowiem dowód na to, ile i komu wpłaciliśmy – by móc potem tę kwotę odzyskać w rozliczeniu. Przepisy jasno określają, że jedyną uznawaną formą wpłaty jest przelew na konto. Nie kosztuje to wiele. Przelew z naszego konta w banku na rachunek wybranej organizacji wiąże się z opłatą od 50 groszy do kilku złotych, na poczcie kosztuje złotówkę. Od przyszłego roku będzie łatwiej i bez opłat, bo wszystkie formalności załatwią za nas urzędy skarbowe.

Komu i jak przekazać pieniądze
Jeśli już zdecydowałeś, że przekażesz swój jeden procent podatku, musisz pamiętać o czterech sprawach:
1. Wybrana przez ciebie organizacja musi posiadać status pożytku publicznego – być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualną i pełną listę znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.
gov. pl pod hasłem „Organizacje pożytku publicznego”, a informacje dotyczące tych organizacji wraz z numerami kont na: www.baza.pozytek.ngo.pl.
2.Aby przekazać jeden procent podatku, trzeba najpierw tę kwotę samodzielnie wpłacić na konto fundacji przed złożeniem zeznania – w tym roku masz czas do 2 maja.
3.Możesz wpłacić tyle, ile chcesz, pamiętając, że w zeznaniu rocznym będziesz mógł odliczyć jedynie kwotę do wysokości 1 proc. należnego podatku – warto więc najpierw go wyliczyć, a dopiero potem wpłacić pieniądze.
4.Żeby odzyskać wpłacone pieniądze, wypełniając PIT w części „Obliczenia zobowiązania podatkowego”, w rubryce „Kwota 1 proc. zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” (w PIT-36 jest to pozycja 181, a w PIT-37 pozycja 111) wpisujesz kwotę dokonanej wpłaty, nie większą jednak niż odpowiednik 1 proc. należnego podatku (czyli kwoty z pozycji 180 w PIT-36 i pozycji 110 w PIT-37).
Wpisywaną kwotę zawsze trzeba zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto