Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Karpniki: Carowie się kłaniali

RED
Nazwa miejscowości ma związek z typem działalności gospodarczej jej pierwszych właścicieli. Znajdowały się tu stawy rybne, przy których zatrudniona była okoliczna ludność.

Pierwsze wzmianki o rycerskiej warowni w tym miejscu pochodzą z 1369 roku. Zamek był własnością niejakiego Clericusa Bolcze. Sto lat później rozbudowano niewielką budowlę, ale wtedy jako jej właściciel występował już rycerz ze znanej i bogatej śląskiej rodziny - Kacper Schaffgotsch. Zalążek obecnej formy zamku pochodzi z tamtego okresu. Były to dwa budynki połączone murami, z wewnętrznym dziedzińcem i wieżą nad bramą wjazdową.

Zobacz inne dolnośląskie zamki i pałace

Schaffgotschowie, zanim w XVII wieku pozbyli się Karpników, zdążyli jeszcze nadać budowli kształt renesansowy. Nowy właściciel - brat króla pruskiego, książę Wilhelm Hohenzollern, który nabył zamek w 1822 roku - urządził się w stylu neogotyckim. Jego okolice zaś wymodelowano według najmodniejszych, sentymentalnych wizji krajobazu.

Zobacz przewodnik po całym Dolnym Śląsku

Dzięki Hohenzollernom Karpniki i Rudawy Janowickie stały się znane. W karpnickim pałacu bywała śmietanka pruskiej arystokracji i czołowi przedstawiciele świata sztuki. Odwiedzali go wielcy tego świata - car Rosji Mikołaj z żoną Aleksandrą i podobno caryca Katarzyna, która pozostawiła tu legendarny skarb - złotą kołyskę.

Zamek był miejscem olśniewającym przepychem i bogatym wyposażeniem. Jednakowoż wszystkie skarby przepadły - albo rozgrabione, albo - jak książki i meble - w piecach nowo przybyłych mieszkańców ziem odzyskanych. Dziś zamek jest w prywatnych rękach. Remontowany i dobrze schowany w lesie. Ale warto go podejść.

Blisko do zamku: Bolczów (7 km), Janowice Wielkie - Sokolec (7 km), Wojanów (6 km).

Zamek Karpniki: położony jest w południowo-zachodniej części wsi, w dość zaniedbanym parku. Oglądać można go tylko z zewnątrz. Karpniki oddalone są o 10 km na południowy wschód od Jeleniej Góry (zachodnia część Rudawskiego Parku Krajobrazowego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto