Zalew Mietkowski największe jezioro na Dolnym Śląsku. Widok na Ślężę, piasek, żaglówki. 45 min. z Wrocławia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
fot. Archiwum Polska Press
Zalew Mietkowski nazywany też Jeziorem Mietkowskim, znany jako Jezioro Domanickie w gminie Mietków. To zdaniem wielu turystów najpiękniejsze tego typu miejsce niedaleko Wrocławia. Czysta woda, piaszczysta plaża i cudowny widok na Ślężę. Zapora, dzięki której powstał zbiornik służy jako miejsce na długi spacer czy przejażdżkę rowerem z widokiem na bezkresną wodę. Dojedziecie tu pociągiem! Zobaczcie zdjęcia. Czego chcieć więcej?

Spis treści

Jak powstał piękny Zalew Mietkowski?

Wszystko zaczęło się w latach 1974-1984. W dolinie rzeki Bystrzyca wybudowano zaporę o długości ponad 3 km i wysokości 17 m. To właśnie dzięki temu na rzece spiętrzyła się woda i tak powstał Zalew Mietkowski o powierzchni 9,3 mkw. To naprawdę ogrom wody, która zajmuje aż 11 procent obszaru gminy. Ten zalew ma pojemność 65 miliona metrów sześciennych! Z dna jeziora wydobywa się kruszywo, dzięki czemu zbiornik jest nadal pogłębiany. Obecnie w najgłębszym punkcie ma 13 metrów.

Zalew Mietkowski z cudowną, strzeżoną i piaszczystą plażą

We wsi Borzygniew obok Mietkowa siedzibę ma Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego. To właśnie tam znajduje się duża plaża, która jest monitorowana przez ratowników wodnych z drużyny WOPR. Warto zaznaczyć, że wyznaczone do kąpieli miejsce ma specjalnie przygotowane łagodne i równe wejście do wody.

Miejsce jest nowocześnie zagospodarowane. Wiosną 2022 roku postawiono stoliki i ławki zrobione z euro palet. Jest też boisko do siatkówki plażowej. Z plaży w Borzygniewie rozpościera się ujmujący widok na górę Ślężę i zaporę wodną.

W weekend, zwłaszcza podczas upałów plaża wypełnia się po brzegi. Ale spokojnie, bo niedaleko zalewu znajdują się dwa mniejsze akweny - jeden we wsi Proszkowice, a drugi koło wsi Chwałów. Tam również można się kąpać, a w Proszowicach jest nawet plaż na cyplu jeziora.

Zalew Mietkowski przyjemne miejsce do siedzenia i spacerów
Plaża and Zalewem Mietkowskim z ławkami z euro palet.fot. Archiwum Polska Press

Marina żeglarska na Zalewie Mietkowskim

Główną usługą wypożyczalni w OSWiR Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie jest wypożyczenie łodzi żaglowej czy motorówki. Do wypożyczenia jachtu żaglowego ze względu na bezpieczeństwo niezbędny jest patent żeglarski, do łodzi motorowej 5 KM dwa dokumenty ze zdjęciem osoby wypożyczającej. Jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem własnej żaglówki to może skorzystać z cumowania w marinie. A zakochani za drobną opłatą mogą wynająć pomost na sesje zdjęciową.

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu nad zlewem Mietkowskim:

 • Wypożyczenie łodzi żaglowej „Omega I” - 180 zł/ dzień
 • Wypożyczenie łodzi żaglowej „Omega II” - 160 zł /dzień
 • Wypożyczenie łodzi motorowej z silnikiem 5 km - 140 zł/h, 600 zł/dzień
 • Wypożyczenie łodzi motorowej z silnikiem 2,3 km - 110 zł/h, 500 zł/dzień
 • Wypożyczenie łodzi z silnikiem 2 os - 120 zł/30 min
 • Cumowanie przy moście 50 zł/h, 200 zł/ doba
 • Sesja zdjęciowa okolicznościowa na pomoście - 50 zł (opłata jednorazowa)
Zalew Mietkowski
fot. Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego

Zalew Mietkowski jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych

Przy Zalewie Mietkowskim działa szkoła windsurfingu. Można tam z profesjonalnymi instruktorami poznać podstawy tego sportu, a ci co są już zaprzyjaźnieni z surfowaniem na wietrze, mogą wypożyczyć sprzęt. Szkolenia są dla osób dorosłych w każdym wieku i dla dzieci od 4 lat.

 • cena za kurs zaczyna się od 220 zł i obejmuje 1 godzinę instruktażu i 2 godziny pływania samodzielnego
 • dostępne są też pakiety 2+4 godz. za 440 zł
 • a także pakiet 3+6 godz. za 615 zł (pływanie z instruktorem + pływanie samodzielne)
 • koszt wypożyczenia kompletnego sprzętu to 60 zł z godzinę lub 275 zł za cały dzień (komplet szkoleniowy)
 • lub 80 zł za godzinę lub 375 zł za cały dzień (komplet profesjonalny)
 • jest też możliwość wypożyczenia poszczególnych części sprzętu

MIKO-SPORT Szkoła Windsurfingu
ul. Sportowa 4, Borzygniew
TEL: 602 197 327
Godziny otwarcia 10:00-19:00

Wypożyczalnia sprzętu z Ośrodka Sportów Wodnych nad Zalewem Mietkowskim - ceny

Dla tych, którzy preferują spokojniejszą aktywność nad wodą albo taką, gdzie trzeba użyć własnych sił do zapędzenia jednostki pływającej, wypożyczalnia w OSWiR Powiatu Wrocławskiego nad Zalewem Mietkowskim oferuje kajaki, rowery wodne czy zwykłe łódki z wiosłami.

Cennik za wypożyczenia kajaków, łodzi, rowerów wodnych nad Zalewem w Mietkowie:

 • kajak 20 zł/h
 • łódka z wiosłami 20 zł/h, 150 zł/dzień
 • rower wodny mały 40 zł/h, 190 zł/dzień
 • rower wodny duży 45 zł/h, 200 zł/dzień
 • rower wodny elektryczny 25 zł/h, 80zł/4h, 160 zł/dzień

Zalew Mietkowski - parkingi i pociągi

Przyjeżdżając samochodem na plażę w Borzygniewie nad Zalewem Mietkowskim możemy go zostawić na parkingu przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego.
Koszty parkowania:

 • 3zł/h
 • 10zł/doba
 • 150zł/miesiąc

Do dyspozycji turystów są też prywatne parkingi. Ceny za godzinę są podobne jak w przypadku parkingu przy ośrodku. Całodniowe parkowanie u osób prywatnych kosztuje 10 zł.

Nad Zalew Mietkowski można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich

Dla niezmotoryzowanych pozostają pociągi. Na stacji kolejowej w Mietkowie w ciągu doby zatrzymuje się 37 pociągów Kolei Dolnośląskich. Są to połączenia relacji:

 • D6 (Wrocław Główny - Szklarska Poręba Górna)
 • D16 (Wrocław Główny - Bielawa Zachodnia)
 • D28 (Wrocław Główny - Adršpach)

Koszt biletu kolejowego do Mietkowa z Wrocławia to 12 zł, ze Świdnicy 10,20 zł, a z Wałbrzycha 16,50 zł. Spacer ze stacji Mietków na plażę w Borzygniewie zajmuje około 50 min.

Camping i beach bar nad Zalewem Mietkowskim

Przy ośrodku w Borzygniewie funkcjonuje też camping. Możemy tam rozbić namiot, przyjechać z własnym kamperem czy wynająć domek holenderski. W miejscowości jest też wiele prywatnych miejsc noclegowych. Na terenie ośrodka turyści mogą korzystać z wielu udogodnień. Są to m.in. sanitariaty, gdzie koszt nie przekracza 5 zł za jednorazowe skorzystanie, pralnia czy nawet wypożyczenie pościeli. Z prąd zapłacimy tyle, ile zużyjemy.

Ceny za Camping nad Zalewem Mietkowskim:

 • Pobyt na polu campingowym/namiotowym 25 zł/doba/osoba
 • rozbicie namiotu 1-2 osoby 25 zł/doba
 • rozbicie namiotu 3 osoby i więcej 50 zł/doba
 • Wynajęcie domku holenderskiego (6 osób) 340 zł/doba
 • Wynajęcie pola na campingu 40 zł/doba, 360 zł/miesiąc

Na plaży przy Zalewie Mietkowskim od wtorku do niedzieli otwarty jest też beach bar. Możemy tam kupić lody, gofry, piwo, dania główne, przekąski, zimne i ciepłe napoje. Przykładowo za paluszki rybne z frytkami zapłacimy 14 zł, a za popularny napój gazowany 5 zł. Ceny za gofry rozpoczynają się od 5 zł, a za piwo 8 zł.

Zalew Mietkowski także dla łasuchów
Beach bar nad Zalewem Mietkowskim nie może narzekać na frekwencjęfot. Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego

Fantastyczne miejsce dla wędkarzy nad Zalewem Mietkowskim

Zalew jest także oficjalnym łowiskiem Polskiego Związku Wędkarskiego. Dzięki urozmaiconemu środowisku naturalnemu co kilkadziesiąt metrów znajduje się uskok czy wypłycenie w dnie jeziora. Są też karczowiska, rowy i fragmenty starego koryta Bystrzycy. Warto zaznaczyć, że ryby można łowić również w Chwałowie i Proszkowicach. W Mietkowie łowi się głównie sandacze i leszcze.

Ale są tu również: szczupaki, okonie, wielkie jazie, bolenie, sumy, płocie, liny, karpie i amury. Najwięcej wędkarzy można spotkać przy brzegu Zalewu Mietkowskiego, gdzie najwięcej biorą sandacze. Zalew jest najlepszym miejscem do połowu z łódki. Najwięcej ryb bierze przy wyspach jeziora i przy pirsach - sztucznych półwyspach służących działalności wydobywczej. Gospodarzem łowiska jest ZO PZW we Wrocławiu – tel.: (71)344 44 01. Na zbiorniku nie wolno łowić z łodzi od 1 stycznia do 31 maja.

Zalew Mietkowski to miejsce lęgowe ptaków i serce Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy

Zalew Mietkowski to nie lada gratka dla ornitologów. Jeśli ktoś myśli, że żyją tu tylko mewy, to jest w błędzie. W 2007 roku na Zalewie Mietkowskim został wyznaczony obszar specjalnej ochrony ptaków. Stwierdzono tu występowanie czterech gatunków ptaków z Polskiej Czerwonej Księgi i ośmiu gatunków z załącznika nr 1 dyrektywy ptasiej. Lęgi odbywają tu różne ptaki, jak ohar, mewa czarnogłowa, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna i sieweczka rzeczna. Na Jeziorze Mietkowskim odpoczywają w okresie wędrówek gęsi zbożowe, których stada dochodzą do 64 500 osobników.

Zimą, o ile zbiornik nie zamarznie, pozostaje tu około 8000 osobników mi.in Stada gęsi białoczelnych. Licznie występuje też krzyżówki. Latem i jesienią, gdy odsłoni się błotniste dno, przybywają ptaki wodno-błotne, m.in łęczak, batalion i kulik wielki. Na nocleg zlatują mewy: śmieszka, mewa białogłowa i mewa siwa.

Z uwagi na licznie występujące tu ptactwo, bogaty teren leśny, gdzie żyją dziki, sarny, bobry i lisy i sieć starorzeczy w Dolinie Bystrzycy w 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy. Zalew Mietkowski jest jego główną atrakcją. Sam Park rozciąga się od Zalewu aż po granice Wrocławia.

Odkryjcie piękno Zalewu Mietkowskiego z fantastycznym widokiem na Ślężę! Zobaczcie zdjęcia w Galerii

Zalew Mietkowski największe jezioro na Dolnym Śląsku. Widok ...

Zalew Mietkowski z lotu ptaka. Na filmie wszystko widać jak w soczewce

Na poniższej mapie podpowiadamy, jak dojechać nad Zalew Mietkowski samochodem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie