Zadyszka Golloba

(WoK)
Tak Piotr Protasiewicz (z lewej) i Tomasz Gollob dopingowali Jacka Krzyżaniaka w czasie ostatniego wyścigu ubiegłorocznego finału DPŚ we Wrocławiu. Polacy mieli jeszcze wtedy szansę na pierwsze miejsce (tracili punkt do Australii), ale „Krzyżak” zaliczył upadek i złoto odleciało do Australii.   FOT. BARTOSZ SADOWSKI
Tak Piotr Protasiewicz (z lewej) i Tomasz Gollob dopingowali Jacka Krzyżaniaka w czasie ostatniego wyścigu ubiegłorocznego finału DPŚ we Wrocławiu. Polacy mieli jeszcze wtedy szansę na pierwsze miejsce (tracili punkt do Australii), ale „Krzyżak” zaliczył upadek i złoto odleciało do Australii. FOT. BARTOSZ SADOWSKI
WROCŁAW Zastępujący kontuzjowanego Sebastiana Ułamka Jarosław Hampel, okazał się najskuteczniejszym jeźdźcem polskiego zespołu, który we wtorek w Eastbourne wywalczył sobie awans do finału Drużnowego Pucharu ...

WROCŁAW
Zastępujący kontuzjowanego Sebastiana Ułamka Jarosław Hampel, okazał się najskuteczniejszym jeźdźcem polskiego zespołu, który we wtorek w Eastbourne wywalczył sobie awans do finału Drużnowego Pucharu Świata. Najsłabiej wypadł... Tomasz Gollob.

Polacy zaczęli turniej bardzo dobrze i niemal przez cały czas trzymali na bezpieczny dystans Amerykanów z naszym Gregiem Hancockiem. Po 19. biegu przewaga naszej ekipy stopniała jednak do 3 pkt. W biegu tym prowadził Gollob, ale upadł powodując jednocześnie wywrotkę Rosjanina Romana Poważnyja i z powtórki został wykluczony. Dwa wyścigi wcześniej pecha miał z kolei Krzysztof Cegielski, który stracił pewne trzy oczka z powodu pęknięcia w jego motocyklu łańcucha sprzęgłowego. W 22. gonitwie pech dosięgnął jednak jankesów - Billy Hamill został wykluczony za spowodowanie upadku swojego i dwójki rywali, a w powtórce zwyciężył Piotr Protasiewicz, który pierwotnie jechał daleko z tyłu i zdołał ominąć leżących na torze przeciwników. Kropkę nad „i” postawił Hampel, który w ostatnim biegu pokonał Hancocka, a w całym turnieju uległ tylko Hamillowi. Zawody oglądało ledwie 2,5 tys. widzów, na których oczach w czasie czwartej gonitwy motocykl Siergieja Kuzina przeleciał przez bandę i uderzył w stojące przy pasie bezpieczeństwa dziecko, które doznało urazu głowy.

„Loramski” nie pojedzie

Przed rokiem w historycznym, pierwszym finale DPŚ we Wrocławiu zwyciężyli Australijczycy przed Polakami oraz Szwedami i właśnie te ekipy mają już zapewniony awans do tegorocznego finału (sobota, Peterborough). W dziesiejszym barażu, również rozgrywanym na torze Panter (godz. 20.30), o dwa pozostałe miejsca powalczą Anglicy, Amerykanie, Czesi, Duńczycy i Finowie (tu już w każdym biegu, podobnie jak w finale, będzie startowało po pięciu jeźdźców). Przed rokiem na Stadionie Olimpijskim stawkę finalistów uzupełnili Amerykanie i Duńczycy, ale teraz jedną z tych ekip zmienią zapewne Anglicy, mimo że pojadą bez Scotta Nichollsa i Marka Lorama, który w eliminacjach miał paskudny wypadek i nie jest w stanie siadać na motocykl. „Loramskiego” zastąpi Carl Stonehewer.

* Eastbourne: 1. Polska 57 pkt. - T. Gollob 7 (2,3,2,w), Protasiewicz 13 (3,3,1,3,3), Hampel 14 (3,3,2,3,3), Cegielski 11 (2,3,3,d,3), Walasek 12 (3,3,2,1,3); 2. USA 49 - Hancock 17 (3,2,4,3,3,2), Werner 8 (2,0,3,1,2), Hamill 11 (3,2,3,3,w), Fisher 2 (1,1,-,w), Janniro 11 (2,1,3,3,2); 3. Rosja 24 - R. Poważnyj 9 (1,4,0,2,2), Kuzin 2 (0,1,w,0,1), Darkin 8 (2,2,0,0,2,2), Saifutdinov 5 (1,0,1,2,0,1), Shaihullin 1 (1,0,); 4. Słowenia 19 - Stojs 2 (0,1,-,1), Zagar 5 (0,0,1,4,u), Dolinar 1 (0,w,0,1,0), Santej 6 (1,1,1,2,1,0), Kolenko 6 (0,1,2,1,2,u).