Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w Gdańsku

[email protected]
31 sierpnia – 25 lata temu podpisano w Gdańsku porozumienia między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Powstał NSZZ Solidarność, pierwsza w historii krajów komunistycznych niezależna od ...

31 sierpnia – 25 lata temu podpisano w Gdańsku porozumienia między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.
Powstał NSZZ Solidarność, pierwsza w historii krajów komunistycznych niezależna od władz, legalna organizacja związkowa.
"Solidarność" w ciągu kilku miesięcy stała się ok. 10-milionowym ruchem społecznym. Jego legalne funkcjonowanie skończyło się z chwilą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

Porozumienia zwieńczyły trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej. Protest rozszerzył się na cały kraj Międzyzakładowe Komitety Strajkowe utworzono też w Szczecinie i Jastrzębiu. Z każdym z nich odpowiednie delegacje rządowe podpisały oddzielne porozumienia – 30 sierpnia w Szczecinie, cztery dni później w Jastrzębiu.

Najistotniejszą rolę odegrały wydarzenia z Gdańska. Tam protest zorganizowali działacze Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i Wolnych Związków Zawodowych. Strajk zaczął się od akcji ulotkowej, propagującej żądanie przywrócenia do pracy zwolnionej ze stoczni działaczki WZZ Anny Walentynowicz. Została wyrzucona z pracy na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę. Strajk wybuchł 14 sierpnia. Protestujący zażądali przywrócenia do pracy Walentynowicz i Lecha Wałęsy niepracującego w stoczni od 1976 r, organizującego komitet strajkowy. Robotnicy domagali się także wzniesienia pomnika Ofiar Grudnia 1970 r., gwarancji nierepresjonowania strajkujących, podwyżek płac o 2 tys. zł oraz zasiłków rodzinnych jak w Milicji Obywatelskiej. Dyrekcja przystała na trzy pierwsze postulaty. Robotnicy domagali się jednak spełnienia wszystkich żądań, po czym rozpoczęli strajk okupacyjny. Nazajutrz strajkowały już inne zakłady w Trójmieście. Komitet strajkowy przekształcono się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Zredagowana została ostateczna wersja 21 postulatów.
18 sierpnia wybuchł strajk w Szczecinie. Na jego czele stanął Marian Jurczyk.

Batalia o wolność
Pierwsza delegacja rządowa na czele z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim przybyła do Stoczni Gdańskiej 21 sierpnia. W całej Polsce strajkowało już 347 zakładów. 30 sierpnia doszło do podpisania porozumienia między komisją rządową pod przewodnictwem Kazimierza Barcikowskiego a MKS w Szczecinie. W Gdańsku zawarcie kompromisu z władzą uzależniono od uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. 31 sierpnia Mieczysław Jagielski i Lech Wałęsa podpisali porozumienie w Stoczni Gdańskiej, zaś 3 września podpisano jeszcze porozumienie między komisją rządową pod przewodnictwem wicepremiera Aleksandra Kopcia a MKS w Jastrzębiu kierowanym przez Jarosława Sienkiewicza, reprezentującym strajkujące od 29 sierpnia kopalnie. Efektem porozumień stało się utworzenie jednego, ogólnokrajowego związku - NSZZ "Solidarność".

O to walczyli
Pierwszym postulatem było utworzenie "niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych", na podstawie ratyfikowanej przez PRL konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Kolejnymi – prawo do strajku; wolność słowa, druku i publikacji, przywrócenie do pracy zwolnionych z powodów politycznych, podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS i opublikowanie listy postulatów; podjęcie działań na rzecz wyprowadzenie kraju z kryzysu; wypłacenie strajkującym wynagrodzenia za okres strajku; wzrost płac o 2 tys. zł, gwarancja waloryzacji płac w stosunku do wzrostu cen i inflacji, pełne zaopatrzenie rynku w artykuły żywnościowe, zniesienie cen komercyjnych i sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym, dobór kadry kierowniczej według kompetencji, a nie przynależności partyjnej, w tym zniesienie przywilejów dla MO i SB, wprowadzenie kartek na mięso i przetwory do czasu opanowania sytuacji na rynku; obniżenie wieku emerytalnego; zrównanie rent i emerytur poprawa warunków pracy służby zdrowia, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, wprowadzenie płatnego, trzyletniego urlopu macierzyńskiego; skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie, podwyżka diet, wolnych sobót.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto