MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za gazetę i bilety zapłacisz kartą

Ryszard Żabiński
Kupujemy gazetę czy czasopismo za cztery złote i płacimy kartą. Nie musimy nawet wystukiwać PIN-u czy składać podpis - wystarczy przesunąć kartę koło czytnika.

Kupujemy gazetę czy czasopismo za cztery złote i płacimy kartą. Nie musimy nawet wystukiwać PIN-u czy składać podpis - wystarczy przesunąć kartę koło czytnika. Do tej pory było to niemożliwe, ale wkrótce nawet przy drobnych zakupach nie będziemy potrzebować gotówki.

Bank Zachodni WBK wprowadza pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej karty bezstykowe. Właśnie są testowane w Poznaniu i Warszawie, wkrótce powinny się pojawić w innych miastach.
Karta bezstykowa to duża wygoda. Klient zbliża ją do specjalnego czytnika, a sprzedawca wystukuje w kasie, jak przy zwykłej transakcji, wartość towaru. Kwota automatycznie obciąża nasz rachunek bankowy.
Najpierw ma być sprzedawana karta pre-paid Maestro PayPass. Jest ona czymś w rodzaju elektronicznej portmonetki, którą można zasilać, przelewając pieniądze na rachunek bankowy towarzyszący karcie.
Kartą bezstykową będzie można dokonywać zakupów o wartości do 50 złotych. Przy większych kwotach wymagana już będzie autoryzacja poprzez wystukanie kodu lub złożenie podpisu na potwierdzeniu transakcji. Kartą bezstykową można więc dokonywać małych i dużych zakupów.
Chociaż już teraz Polacy posiadają 22 mln kart płatniczych, to powszechne wprowadzenie kart bezstykowych będzie sporym wydarzeniem.
- Ludzie przyzwyczaili się do tego, że przy użyciu karty mogą dokonywać zakupów tylko o większej wartości. Teraz to się zmieni - mówi Martyna Szczepaniak z BZWBK.
Tempo wprowadzania kart w całym kraju będzie zależało od tego, które sieci handlowe wejdą do systemu. Najbardziej zainteresowane są McDonald's, EuroApteka oraz Mercer's Coffee. Niebawem dołączą do nich Ruch, Kolporter i Empik - a więc te, w których dokonuje się wielu drobnych zakupów.
- Testujemy karty bezstykowe w około stu placówkach - mówi Maciej Topolski, rzecznik Grupy Kolporter. - To rozwiązanie ma przed sobą wielką przyszłość.
Martyna Szczepaniak dodaje, że do kart bezstykowych nie trzeba będzie stosować dodatkowych terminali. Po prostu na istniejące założy się specjalne nakładki.
Karty bezstykowe mają jeszcze jedną zaletę. Płaci się nimi znacznie szybciej niż gotówką. Najbardziej można to docenić w miejscach, gdzie wiele osób w jednym czasie dokonuje drobnych zakupów, np. przy przystankach komunikacji miejskiej i obiektach sportowych. Stosowanie kart bezstykowych w systemie Visa testowane jest m.in. na stadionie piłkarskim w Stambule i w londyńskim metrze.

2,2 mld
dolarów, tyle obecnie jest warty rynek usług IT w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto