Z regulaminem na bakier

Wojciech Koerber
ŻUŻEL Okazuje się, że GKSŻ zweryfikowała wynik meczu Apator – Atlas na korzyść wrocławian! Prezes Głównej Komisji Sportu Żużlowego Marek Karwan odrzucił uchwałę wbrew regulaminowi, którego ...

ŻUŻEL

Okazuje się, że GKSŻ zweryfikowała wynik meczu Apator – Atlas na korzyść wrocławian!

Prezes Głównej Komisji Sportu Żużlowego Marek Karwan odrzucił uchwałę wbrew regulaminowi, którego najwyraźniej nie zna. Porażka Atlasa w Toruniu 44:46 winna być zweryfikowana na remis 44:44

27 czerwca (11. kolejka rundy zasadniczej ekstraligi) wrocławianie przegrali w Toruniu 44:46. Po meczu w ich posiadaniu znalazła się jednak kaseta video, która koniec końców powinna wpłynąć na zmianę wyniku. Widać na niej, że w 14. biegu Piotr Protasiewicz przekracza dwoma kołami wewnętrzną linię toru, co jest niezgodne z przepisami. WTS oprotestowało wynik spotkania, dołączając do pisma dowód w postaci wspomnianej kasety.

Kiepski strażnik prawa

W miniony czwartek GKSŻ zajęła się rozpatrzeniem tego protestu. I odwołanie zostało przyjęte większością głosów. Po nim prezes Marek Karwan – jednocześnie szef Apatora – głosowanie jednak unieważnił, twierdząc że na sali nie było kworum. Bo jeszcze w ubiegłym roku kworum oznaczało „połowę członków komisji plus jeden”. Taki zapis obowiązywał od 1999 do 2003 roku. Prezes Karwan najwyraźniej zapomniał – albo po prostu nie wiedział – że w lutym 2004 roku przepis uległ zmianie. Teraz kworum oznacza „co najmniej połowę członków”. A w głosowaniu nad protestem wrocławian brało udział 13 z 26 członków komisji – czyli dokładnie połowa.

I co teraz? Decyzja plenum GKSŻ jest wiążąca, więc powinna zostać wcielona w życie. Oznaczałaby ona odjęcie dwóch punktów Protasiewiczowi (w 14. biegu minął metę na drugim miejscu), a tym samym zweryfikowanie porażki 44:46 na remis 44:44. Dzięki temu Atlas zyskałby w tabeli jeden duży punkt, a Apatorowi należałoby jeden odjąć.

Będą pluli sobie w brodę?

Jeśli uchwała zostanie wprowadzona w życie, wrocławianie będą tracili tylko trzy punkty do liderującej Unii Tarnów. Kto wie, czy w brodę nie będą sobie pluli włodarze leszczyńskiej Unii, którzy na ostatni mecz w Bydgoszczy nie zaprosili Leigh Adamsa. I przegrali 39:51, a z Australijczykiem w składzie zdobyliby najpewniej dwa ligowe punkty. Przy założeniu, że Apatorowi jeden zostanie odjęty, wyprzedziliby w tabeli torunian (o 1 pkt.) i... walczyli w górnej czwórce o medal. Trudno powiedzieć, jak całą sprawę tłumaczy prezes Karwan, bo nie ma w zwyczaju odbierania komórki.

List Andrzeja Ruski do Biura Sportu PZMotu

Uprzejmie proszę o wprowadzenie w życie uchwały GKSŻ podjętej na posiedzeniu w dniu 15.07.2004 r. dotyczącej uwzględnienia odwołania WTS-u od decyzji Prezydium GKSŻ weryfikującej wynik spotkania XI rundy DMP pomiędzy Apatorem Toruń a Atlasem Wrocław. Podczas spotkania Plenum GKSŻ większością głosów przyjęło odwołanie WTS Wrocław.
Niezadowolony z wyniku głosowania Przewodniczący GKSŻ Marek Karwan stwierdził jego nieprawomocność z uwagi na fakt, że brało w nim udział tylko 13 osób, czyli mniej niż rzekomo wymagane przepisami kworum. Zgodnie z przepisami par. 11 p. 5 Regulaminu Głównej Komisji Sportu Żużlowego PZMot decyzje GKSŻ zapadają zwykłą większością głosów, przy czym do ich ważności wymagane jest głosowanie przez co najmniej połowę osób uprawnionych. Bez względu na interpretacje tego zapisu, przy uwzględnieniu faktu że w skład Komisji wchodzi 26 członków, należy stwierdzić ważność tego głosowania i zgodnie z par. 6 Regulaminu GKSŻ wprowadzić w życie.