Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost temperatury to katastrofa dla Ziemi

Paweł Kuś
Susze, wielkie powodzie, huragany i pożary – to może nas czekać, jeżeli nie zaczniemy dbać o klimat planety

Globalne ocieplenie jest ubocznym skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Wprawdzie podwyższenie temperatury jest niemal niezauważalne przez człowieka, ale wpływ ocieplenia na naszą planetę może być tragiczny w skutkach.

Oprócz susz czy powodzi, zauważalne zmiany mogą dotyczyć również świata roślin i zwierząt. Naukowcy mają dowody, że w ciągu ostatnich 100 lat temperatura Ziemi wzrosła o 0,5 stopnia C. Obecnie jest to prawdopodobnie 0,3 stopnia w ciągu 10 lat. Jeśli człowiek nadal będzie zanieczyszczał atmosferę, w XXI wieku średnia temperatura Ziemi może wzrosnąć od 1 do 5 stopni C.
– Jedną z przyczyn wzrostu temperatury Ziemi jest nadmierne nagromadzenie w atmosferze pary wodnej, dwutlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki i metanu – tłumaczy prof. Andrzej Żyromski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Znaczne ilości tych gazów dostają się do atmosfery również w wyniku procesów naturalnych. Jednak za wzrost koncentracji tych związków w ostatnim stuleciu odpowiedzialny jest głównie człowiek – dodaje.

Problem nagromadzenia w atmosferze gazów i ich oddziaływania na bilans cieplny Ziemi najłatwiej przedstawić na przykładzie szklarni. Powłoka gazowa wokół naszej planety, podobnie jak ściany szklarni, przepuszcza krótkofalowe promieniowanie Słońca (światło i promieniowanie ultrafioletowe), dzięki czemu znaczna część energii słonecznej dociera do powierzchni Ziemi. Tu zamieniana jest na ciepło, czyli promieniowanie długofalowe, które nasza planeta wypromieniowałaby z powrotem w przestrzeń kosmiczną, gdyby nie atmosfera, a właściwie para wodna i inne gazy, które są taką samą pułapką dla ciepła, jak ściana szklarni. Te gazy (m.in. dwutlenek węgla, tlenki siarki czy metan) produkuje człowiek, przez jazdę samochodem, spalanie drewna i paliw kopalnianych.

– Globalne ocieplenie klimatu może doprowadzić do topnienia pokryw lodowych. Przypuszcza się nawet, że pęknięcie, które pojawiło się w ostatnich latach w pokrywie lodowej Zachodniej Antarktydy jest właśnie wynikiem globalnego ocieplenia klimatu – mówi prof. Żyromski.
Topnienie pokryw lodowych może spowodować podwyższenie się poziomu mórz i zagrożenie dla milionów ludzi żyjących na nisko położonych wybrzeżach mórz i w pobliżu ujść rzek.

Szacuje się, że poziom morza podnosi się o 6 cm w ciągu 10 lat. Jeśli temperatura na Ziemi będzie nadal wzrastać, miasta takie, jak Rotterdam, Londyn, Nowy Orlean czy Wenecja znajdą się pod wodą. Z praw fizyki wynika również, że wzrost temperatury wody powoduje wzrost jej objętości, co może jeszcze spotęgować efekt wywołany topnieniem lodu. Innymi potencjalnymi skutkami są też susze i wymieranie zagrożonych gatunków wskutek likwidacji ich naturalnych siedlisk.

O ustawie
Ustawa o efektywności energetycznej uchwalona została 15 kwietnia 2011 r. Jej cel to zaoszczędzenie w Polsce do 2016 r. 9 proc. zużywanej średnio w ciągu roku energii finalnej. Ustawa nakłada na jednostki sektora publicznego zastosowanie co najmniej dwóch ze środków poprawy efektywności energetycznej. Te środki to:
– zawarcie umowy, której przedmiotem jest wykonanie prac zmierzających do poprawy efektywności energetycznej,
– wymiana urządzenia, instalacji lub pojazdu na odpowiednik o niskim zużyciu energii i niskich kosztach eksploatacji,
– modernizacja użytkowanego urządzenia, instalacji lub pojazdu w celu zmniejszenia zużycia energii lub obniżenia kosztów eksploatacji,
– nabycie lub wynajęcie efektywnych energetycznie budynków lub ich części, lub też przebudowa, remont użytkowanych obiektów, albo termomodernizacja budynków,
– sporządzenie audytu energetycznego dla budynków o powierzchni ponad 500 mkw.

tekst alternatywny

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto