Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki poziom cholesterolu? Te objawy mogą świadczyć o tym, że pora sprawdzić jego poziom we krwi. Zwróć uwagę na ból nóg i zmiany skórne

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Choć mówi się, że wysoki cholesterol nie daje objawów, to pewne symptomy jego za wysokiego poziomu, można zaobserwować na skórze i nie tylko. Poznasz je na kolejnych slajdach.
Choć mówi się, że wysoki cholesterol nie daje objawów, to pewne symptomy jego za wysokiego poziomu, można zaobserwować na skórze i nie tylko. Poznasz je na kolejnych slajdach. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest trudny do zauważenia na co dzień. Jego późne wykrycie może prowadzić do wystąpienia zawału lub udaru. Znajduje to potwierdzenie w liczbach – szacuje się, że aż 21 milionów Polaków ma zbyt wysoki cholesterol, ale zaledwie kilka procent leczy się z tego powodu. Są jednak pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że poziom cholesterolu LDL robi się niebezpieczny dla naszego organizmu. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Objawy mogą pojawić się m.in. na nogach i twarzy.

Spis treści

Wysoki poziom cholesterolu we krwi: na jakie symptomy warto zwrócić uwagę?

Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj nie daje żadnych widocznych objawów, a to sprawia, że pacjenci często dowiadują się o nim dopiero po przejściu udaru albo zawału. Dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Mimo że zalecane są one mężczyznom po 40. roku życia oraz kobietom po pięćdziesiątce, warto skontrolować poziom cholesterolu już po dwudziestych urodzinach i powtarzać to badanie średnio co 5 lat.

Jeśli ponadto ktoś znajduje się w grupie ryzyka ze względu na zwiększoną masę ciała, palenie tytoniu lub obciążenia genetyczne, powinien pamiętać o wykonywaniu badania regularnie, mimo że na co dzień może czuć się dobrze. Są jednak pewne objawy, które powinny być wyraźnym sygnałem do jak najszybszego zbadania poziomu cholesterolu we krwi. Poznasz je w naszej galerii:

Objawy wysokiego cholesterolu, które możesz zaobserwować na co dzień

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja znajdująca się w każdej z komórek ludzkiego organizmu. Ciało używa go do produkcji hormonów i substancji, które pomagają trawić pokarm. Cholesterol krąży także we krwi. Dzieli się go na dwa rodzaje:

  • cholesterol HDL, tzw. „dobry” – lipoproteina o wysokiej gęstości, która pomaga usunąć cholesterol z organizmu i chroni przed chorobami serca,
  • cholesterol LDL, tzw. „zły” – lipoproteina o niskiej gęstości, która jest szkodliwa dla serca. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki, może on prowadzić do zatykania tętnic i przyczyniać się m.in. do zawałów serca i udarów mózgu.

Dowiedz się więcej:

Cholesterol – normy

Badanie sprawdzające poziom obydwu frakcji cholesterolu oraz ich sumy (cholesterol całkowity), a także trójglicerydów (lipidogram krwi) powinno być wykonywanie regularnie, najpóźniej po ukończeniu 40 roku życia. Wyniki powinny mieścić się w poniższych normach:

  • Cholesterol całkowity poniżej 190 mg/dl, jako wartości nieprawidłowe uznaje się wyniki powyżej 240 mg/dl.
  • Cholesterol LDL poniżej 100 mg/dl, o wartościach nieprawidłowych mówi się przy wynikach powyżej 159 mg/dl.
  • Cholesterol HDL ma wartości prawidłowe, jeśli znajduje się w przedziale większym lub równym 60 mg/dl.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wysoki poziom cholesterolu? Te objawy mogą świadczyć o tym, że pora sprawdzić jego poziom we krwi. Zwróć uwagę na ból nóg i zmiany skórne - Strona Zdrowia

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto