MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrównanie w banku

(EK)
Trwa wypłata drugiej raty świadczeń niemieckich dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy deportowanych do pracy w przemyśle lub sektorze publicznym Na początku wypłat odszkodowań (w czerwcu 2001 r.

Trwa wypłata drugiej raty świadczeń niemieckich dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy deportowanych do pracy w przemyśle lub sektorze publicznym

Na początku wypłat odszkodowań (w czerwcu 2001 r.) powstał spór między Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie a Fundacją Federalną o przewalutowanie pierwszej raty po zaniżonym kursie. W rezultacie strony zawarły porozumienie, zgodnie z którym przeznaczyły swe odsetki z pierwszej raty na wyrównania dla poszkodowanych.
Obecnie środki na wypłatę drugiej raty – ogółem ok. 225 mln euro – są przekazywane do Polski stopniowo transzami. Kwoty w euro, które będą wpływać do Fundacji PNP dla kolejnych grup poszkodowanych, wymieniane są na złote po średnim kursie NBP w dniu przewalutowania.
Przymusowi robotnicy
20 lutego br. rozpoczęła się wypłata odszkodowań dla byłych robotników przymusowych deportowanych do pracy w III Rzeszy. Pieniądze przekazane przez stronę niemiecką tym osobom zostały wymienione na złote po kursie NBP w dniu przewalutowania, czyli 4,82 zł za 1 euro.

- Każda osoba uprawniona do odbioru świadczenia otrzyma wcześniej z fundacji imienne zawiadomienie. Z tym zawiadomieniem i dowodem osobistym może zrealizować wypłatę w dowolnej placówce PKO BP na terenie kraju – informuje Magda Cieszkowska, rzecznik prasowy FPNP.

Dzieci na wiosnę
Dla poszkodowanych, którzy otrzymują świadczenia z tzw. klauzuli otwartości, wypłaty II raty rozpoczną się pod koniec II kwartału br. i obejmą największą, liczącą ogółem ponad 320 tys. osób, grupę poszkodowanych. Będą to m.in. deportowani robotnicy rolni, osoby uwięzione w hitlerowskich aresztach i więzieniach, dzieci deportowane wraz z rodzicami oraz dzieci do lat 16 przebywające w obozach przejściowych.

Spadkobiercy
Równolegle z drugą ratą są wypłacane pierwsze raty dla następców prawnych osób zmarłych (od 3 marca br.), a także dla poszkodowanych, których wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone przez Komisję Odwoławczą FPNP w Warszawie.
Warto przypomnieć, że następcy prawni mają 6 miesięcy od daty śmierci uprawnionego na zgłoszenie oświadczenia o prawie nabycia spadku po zmarłym.

Więcej informacji
Informację, czy wniosek został zarejestrowany oraz czy dołączone dokumenty są wystarczające, można uzyskać telefonicznie w Ośrodku Informacyjnym Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, tel. (22) 629 73 35 w godz. 8-18 od poniedziałku do piątku.
Czynne są także infolinie dla świadczeń niemieckich – 0800 100 900 i austriackich – 0800 405 060.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto