Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe zjawisko na wrocławskim niebie. Sprawdź kiedy spadnie deszcz meteorów

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
"Jedne ośrodki twierdzą, że nie zobaczymy dosłownie nic. Inne zaś, że może "spaść" nawet do 100.000 meteorów na godzinę" - mówi astronom.
"Jedne ośrodki twierdzą, że nie zobaczymy dosłownie nic. Inne zaś, że może "spaść" nawet do 100.000 meteorów na godzinę" - mówi astronom. Blaline Mccartney
W nocy z 30 na 31 maja nad Ziemią przeleci deszcz meteorów. Przeczytaj czy mamy szansę zobaczyć go nad Wrocławiem.

Mający się pojawić dziś w nocy, słaby rój meteorów τ Herkulidy, związany jest z kometą Schwassmann-Wachmann 3 (SW3). - Jest to stosunkowo niewielka kometa, co 5 lat powracająca w okolice słońca - opisuje doktor Paweł Preś, astronom w Instytucie Astronomii UWR. - W 1995 i w 2006 roku zaobserwowano jej rozpad. W tym momencie jest wiele fragmentów tej komety, krążących po podobnych orbitach. Spodziewamy się, że właśnie tej nocy, pył pochodzący z jednego z fragmentów może dać wyraźny efekt roju meteorów - tłumaczy astronom.

Co dokładnie zobaczymy?

Doktor Preś podkreśla jednak, że opinie na temat intensywności zjawiska są skrajnie różne. - To, co wiemy na pewno, to że rój pojawi się z 30 na 31 maja. Jedne ośrodki twierdzą, że nie zobaczymy dosłownie nic. Inne zaś, że może "spaść" nawet do 100.000 meteorów na godzinę, co byłoby zjawiskiem wprost niezwykłym. Takie zjawiska trudno się jednak bada - wyjaśnia.

Wiemy także, że "deszcz gwiazd" potrwa niedługo. - To będzie raczej kilka godzin. Do tego Polska niekoniecznie jest dobrze usytuowana do jego obserwacji. Afryka, czy Ameryka Północna - jak najbardziej. Więc być może dopiero jutro dowiemy się jak spektakularny był ów deszcz meteorów - zapowiada dr Preś.

Jedziemy za miasto

Astronom podkreśla także, że aby w ogóle móc zaobserwować spadające gwiazdy, trzeba wyjechać za miasto. - Ta noc ma być ładna. Temperatura osiągnie około 10 stopni. We Wrocławiu jest jednak za jasno, by dostrzec cokolwiek na niebie. Proponowałbym wyjazd parę kilometrów na północ lub na zachód od Wrocławia - mówi.

Warto spróbować!

Po rozmowie jesteśmy jednak pełni pozytywnych myśli. Doktor Preś nie zniechęca do próby obserwowania zjawiska. - U nas byłoby ono najlepiej widoczne około 7:00 rano, ale wówczas będziemy już po wschodzie słońca. Polecałbym więc na obserwację udać się między północą, a 4:00 rano, kiedy wciąż będzie jeszcze ciemno. I oczywiście, zalecam cierpliwie czekać - zaznacza.

Dodajmy, że aby w pełni rozkoszować się widokiem, który może pojawić się na naszym niebie, nie musimy zabierać ze sobą lornetki, ani tym bardziej teleskopu. Wystarczy nam ciepła kurtka, termos z kawą, a gwiazdy zobaczymy "gołym okiem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto