Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzają Cukrownię Wrocław

Anras
Anras
Z krajobrazu Wrocławia zniknie kolejny obiekt przemysłowy z końca XIX wieku - Cukrownia Wrocław przy ul. Poprzecznej. Mieszkańcy mają mieszane uczucia.

Rozbiórka obiektu już trwa. Na głównej bramie wjazdowej zawieszono tabliczkę z napisem "Obiekt do rozbiórki". Właścicielem budynków Cukrowni Wrocław jest grupa Sudzucker z Niemiec. Próbowaliśmy się skontaktować z jej przedstawicielami, żeby ustalić, dlaczego zapadła decyzja o wyburzeniu. Niestety bezskutecznie. Rzecznik prasowy firmy przebywa aktualnie na urlopie. Potwierdzono nam jedynie to, że obiekt zniknie wkrótce z powierzchni ziemi.

Cukrownia Wrocław, wybudowana w 1890 roku, nie jest wpisana do rejestru zabytków. - Konserwator nie ma więc zatem żadnego wpływu na decyzje dotyczące tego budynku - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków.

Kolejny obiekt przemysłowy z XIX wieku do wyburzenia


Wrocławianie są oburzeni. - Obiekty architektoniczne z XIX wieku należy zachowywać dla potomnych. Nie ważne, czy jest to obiekt przemysłowy, czy nie. Zwłaszcza, że wiele z obiektów budujących tożsamość miasta zniknęło w czasie Festung Breslau - mówi Ryszard Sławczyński, historyk.

Podobnego zdania jest Piotr Herba ze  stowarzyszenia Wratislaviae Amici. - Miasto Wrocław straci kolejny zabytek przedwojennej architektury przemysłowej. Los wyburzonych cukrowni Klecina i rzeźni miejskiej przy ul. Legnickiej to dowód na to, że w tym mieście w kwestii ochrony zabytków przemysłowych nic się nie zmienia od lat. Dla dobra Wrocławia i architektury powinno się tego rodzaju obiekty zachowywać - uważa. - To jasne, że miasto się zmienia i rozwija, ale z każdej epoki coś trzeba zachować. Przynajmniej te najbardziej ciekawe obiekty - dodaje.

Cukrownia została wybudowana w 1890 roku


- Strasznie to smutne. To bardzo źle się dzieje, że kolejne obiekty postindustrialne idą pod spychacz. Można i powinno się je chronić. Gdy słyszę o takich rzeczach ogarnia mnie wściekłość. Na świecie tego rodzaju obiekty zagospodarowuje się w inny sposób - komentuje wyburzenie cukrowni Cezary Kaszewski, dziennikarz oraz znawca sztuki i architektury Wrocławia.

Innego zdania jest pisarz Andrzej Ziemiański. - To miejsce było martwe - uważa. - Trzeba więc przyznać rację tym, którzy podjęli decyzję o wyburzeniu. Nie będzie to wielka strata dla miasta. Nie bylibyśmy w stanie nic innego zrobić z tym obiektem, a Wrocław musi się przecież rozwijać. O wiele bardziej żal mi było rzeźni przy Legnickiej.

Cukrownia Wrocław została zbudowana w 1890 r. przez spółkę Schottwitz A.Cr zawiązaną przez Theodora Ehrlicha i Hansa Fromberga. Najstarszą jej częścią jest budynek główny wraz z kotłownią i 86-metrowym kominem, a także zaplecze mieszkalne.

Czytaj również:

ZAPRASZAMY!

PHOTO DAY 5.0 - 5 WRZEŚNIA, STARA PIEKARNIA MAMUT PRZY UL. SIENKIEWICZA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto