Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybitna osobowość szparaga

Elżbieta Podolska
AF123
Są pyszne, zdrowe i niskokaloryczne, bo 100 gramów to zaledwie 18 kalorii. Jeśli ktoś choć raz ich spróbował, nie może obejść się bez nich. Szparagi można podawać na wiele różnych sposobów - pisze Elżbieta Podolska.

Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane w Polsce oraz w Niemczech. Są twardsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. Zazwyczaj nie miesza się ich z zielonymi ze względu na czas gotowania. Szparagi zielone są nieco bardziej delikatne, nie trzeba ich obierać, co jest dodatkową zaletą, gdyż skórka szparagów zawiera wiele składników mineralnych, jak np. potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C. Szparagi fioletowe są rzadziej spotykane. Uprawia się je głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Dodatkowym plusem szparagów, niezależnie od rodzaju, jest ich niska wartość kaloryczna oraz fakt, że są lekkostrawne.

Świeżość szparagów sprawdzamy poprzez złamanie łodygi. Gdy jest sprężysta, a po przełamaniu tryska z niej sok, oznacza to, że z powodzeniem można używać ich do przygotowania potrawy. Obecnie ze szparagów przyrządza się wiele dań. Popularne są omlety ze szparagami, tarty, zupy kremy szparagowe, zapiekanki. Szparagi wyśmienicie smakują również z rozmaitymi sosami, np. lubią towarzystwo sosu holenderskiego. We Francji królują szparagi podawane z jajkami w koszulkach. Prawdziwym rarytasem jest również danie zainspirowane kuchnią polską, a mianowicie szparagi polane tartą bułką smażoną na maśle.

Szparagi są znane jako dodatek do potraw, a także danie samo w sobie. W sztuce kulinarnej używane są już od 4000 lat. W Europie początkowo z ich walorów smakowych i leczniczych korzystali Grecy i Rzymianie. Do Francji, która szczyci się sporą liczbą przepisów z wykorzystaniem tego warzywa, dotarły w XV wieku, a do Polski w XVIII. ELKA

Łosoś w sosie szparagowym
Składniki:
łosoś norweski 1 pęczek szparagów masło, śmietana przyprawa do ryb

Przygotowanie:
Umyć filet z łososia, osuszyć go delikatnie ręcznikiem papierowym. Ugotować (najlepiej na parze). W garnku rozpuścić masło (ilość zależy od tego, ile sosu chcemy uzyskać, na 4 osoby to ok. 1/2 kostki). Kiedy masło się rozpuści, dolać delikatnie śmietankę (może być 18, ale 30 pięknie zagęści sos). Obrać szparagi i ugotować w osolonej wodzie (ok. 8 minut, nie mogą być zupełnie miękkie, bo wtedy nasiąkają wodą). Odcedzić. Wyłożyć ugotowany filet łososia, ułożyć szparagi. Polać sosem śmietanowym. Znakomicie smakuje z młodymi ziemniakami.

Szparagi zapiekane
Składniki:
2 pęczki szparagów łyżeczka cukru,
średnia cebula 3 płaskie łyżki mąki,
5 dag startego żółtego sera,
2 łyżki masła,
4 łyżki śmietany 2 żółtka,
2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
łyżka jarzynki pieprz

Przygotowanie:
Przygotowanie: Szparagi oczyścić, gotować 15 minut z cukrem i sproszkowaną jarzynką. Cebule obrać, pokroić w drobną kostkę, zeszklić na maśle. Dodać mąkę, przesmażyć. Rozprowadzić szklanką wody. Zagotować. Dodać śmietanę z żółtkiem i posiekaną natką pietruszki, doprawić pieprzem. Nie gotować. Szparagi ułożyć w naczyniu do zapiekania, polać sosem i posypać tartym serem. Zapiekać 15 minut.

Szparagi zapiekane pod beszamelem

Składniki:
2 pęczki białych szparagów 200 g ostrego w smaku sera 2 łyżki masła 2 łyżki mąki** pół szklanki mleka,
1 łyżka oleju sól, pieprz
szczypta cukru do przyprawienia

Przygotowanie:
Szparagi cienko obrać na całej długości, odcinając zdrewniałe końcówki. Związać w pęczek bawełnianą białą nitką i gotować we wrzątku z dodatkiem cukru i soli przez 5 minut. Masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę i zrobić jasną zasmażkę. Zdjąć z ognia, wlać mleko i dokładnie rozmieszać. Ciągle mieszając, podgrzewać aż do wrzenia. Doprawić solą i pieprzem. Następnie dodać starty ser. Dokładnie wymieszać. Szparagi odsączyć, układać w natłuszczonej formie do zapiekanek, polać przygotowanym sosem. Zapiekać przez 25 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni.

Zupa szparagowa

Składniki:
pęczek białych szparagów żółtko 1 kostka bulionowa
2 łyżki kwaśnej śmietany sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Szparagi obrać, odciąć zdrewniałe końcówki oraz czubki (ok. 2 cm), które odłożyć. Gotować z odrobiną cukru do miękkości. Odsączyć, zachowując wywar. Ugotowane szparagi przetrzeć przez sito. Do wywaru dodać kostkę bulionową oraz przetarte warzywa. Wymieszać, wystudzić. Żółtko wymieszać ze śmietaną, dodać sól i wlać do zupy. Doprawić. Wrzucić do zupy czubki szparagów i wszystko razem podgrzać.

Z makaronem
Składniki:
50 dkg makaronu 25 dkg szparagów marchewka
cebula 2 ząbki czosnku
szklanka soku z cytryny
suszona papryka 3 łyżki mąki kukurydzianej 20 dkg oliwek bez pestek 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Szparagi obrać pociąć, ugotować. Marchewkę i cebulę pokroić w plastry. W garnku podgrzać oliwę i poddusić na niej cebulę i marchew. Ugotować makaron. Przygotować sos. Zmiksować sok cytrynowy, czosnek, paprykę do smaku, szczyptę oregano i mąkę kukurydzianą. Dodać szparagi, okrojone oliwki i zmiksowane składniki sosu, gotować aż sos zgęstnieje. Przyprawić do smaku. Dodać makaron.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto