Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna inauguracja roku akademickiego? Politechnika jest przeciwna

Karolina Szypuła
Wspólna inauguracja roku akademickiego na razie nie jet możliwa
Wspólna inauguracja roku akademickiego na razie nie jet możliwa Polskapresse
Większość wrocławskich uczelni państwowych popiera inicjatywę wspólnej inauguracji roku akademickiego. Stanowczy sprzeciw wyrazili natomiast studenci Politechniki Wrocławskiej. Uważają, że godzi to w rangę uczelni i działa na niekorzyść studentów.

Wspólna uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2013/2014 miałaby się odbyć w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieliby w niej wziąć udział przedstawiciele - władze uczelniane i dwóch studentów pierwszego roku - jedenastu wrocławskich publicznych uczelni wyższych.

Inicjatywa spotkała się z wyraźnym sprzeciwem Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej. - Przeniesienie uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego poza mury Politechniki Wrocławskiej lub pozbawienie jej indywidualnego charakteru poprzez połączenie z obchodami innych uczelni w opinii Samorządu Studenckiego wpłynie negatywnie na rangę wydarzenia oraz będzie krokiem w stronę utraty jednego z istotnych elementów tworzących tradycję Uczelni – napisali w swoim oświadczeniu studenci Politechniki.

Popierają ich także władze uczelni. Senat Politechniki Wrocławskiej zadecydował, że uczelnia ze względu na własne tradycje i odrębność, nie będzie w sposób aktywny uczestniczyć w przedsięwzięciu. - Oczywiście jeżeli pojawi się zaproszenie, ktoś z władz uczelni pojawi się w Auli Leopoldina na inauguracji. Studenci i pracownicy jednak chcą świętować u nas w gmachu – wyjaśnia rzecznika prasowa Politechniki Wrocławskiej Agnieszka Niczewska. - Środowisko akademickie integruje się poprzez wspólne akcje i projekty, a nie tego typu uroczystości – dodaje.

Samorząd Uniwersytetu Wrocławskiego z przykrością przyjął wiadomość o sprzeciwie ze strony Politechniki wobec planów wspólnej dla wszystkich wrocławskich uczelni inauguracji roku akademickiego. W swoim oświadczeniu podkreślił, że wspólna inauguracja to uroczystość całej społeczności akademickiej, w której biorą udział przedstawiciele władz uczelni, kadra naukowa, pracownicy administracji, doktoranci, studenci oraz zaproszeni goście. Studenci nie są tam reprezentowani masowo.

- Jeśli faktycznie Leopoldinum jest miejscem, które z punktu widzenia Politechniki Wrocławskiej jest nieodpowiednie, to myślę, że nasi Rektorzy wypracują porozumienie i inauguracje odbywać się będą na bardziej neutralnym gruncie - komentuje Karol Przywara, przewodniczący Zarządu Uczelnianego Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z naszej strony pada propozycja - inauguracja następnego roku akademickiego - 2014/15 - na Politechnice Wrocławskiej. I co roku w murach innej wrocławskiej uczelni – dodaje Przywara.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki, tak samo jak studenci podkreśla, że miejsce odbywania się uroczystości to sprawa drugorzędna, a najważniejsza jest integracja. Aula Leopoldina to jednak bardzo reprezentacyjne miejsce.

Uniwersytet przyrodniczy również popiera pomysł wspólnej inauguracji, widząc w tym nadzieję na współpracę i integracje z innymi uczelniami. Ze strony innych społeczności akademickich nie słychać żadnych sprzeciwów czy niezadowolenia. Środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2013/2014 to pomysł Uniwersytetu Przyrodniczego. Rektor tej uczelni, profesor Roman Kołacz jest zwolennikiem łączenia się wrocławskich szkół wyższych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto