Wschodnia Obwodnica Wrocławia jeszcze dłuższa! Dziś otwarcie nowego odcinka i ważna zmiana w organizacji ruchu

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wschodnia Obwodnica Wrocławia - otwarcie nowego odcinka tej drogi w stronę Bielan Wrocławskich
Wschodnia Obwodnica Wrocławia - otwarcie nowego odcinka tej drogi w stronę Bielan Wrocławskich Dolnośląska Służba Dróg i Kolei
Już w poniedziałek (5 grudnia) zostanie otwarty następny etap Wschodniej Obwodnicy Wrocławia,. Chodzi o odcinek od ronda w Żernikach Wrocławskich do ulicy Grota-Roweckiego we Wrocławiu. Wykonawca zmienił też organizację ruchu przy wjeździe na obwodnicę. Trzeba tam będzie bardzo uważać!

Spis treści

Odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z rocznym opóźnieniem

Nowy, liczący 2,5 kilometra długości odcinek WOW zostanie otwarty w poniedziałek (5 grudnia) w godzinach przedpołudniowych. Przebiega dokładnie od skrzyżowania z ulicą Grota-Roweckiego, wokół wsi Radomierzyce i kończy się na rondzie na granicy Wrocławia (ulica Buforowa).

Firma Budimex zrealizowała go za 30 milionów złotych i oddaje rok po terminie. Pierwotnie trasa miała zostać oddana do użytku już 28 listopada 2021 roku. Pierwsi pracownicy pojawili się na budowie dopiero dwa miesiące przed planowanym zakończeniem prac.

Tak przebiega nowy odcinek WOW między Buforową a Grota-Roweckiego:

W międzyczasie zmieniła się też koncepcja tego etapu WOW. Początkowo planowano dwie jezdnie, a w najbliższy poniedziałek kierowcy przejadą tylko jedną jezdnią z pojedynczymi pasami ruchu w obie strony. Ma być to wariant tymczasowy - druga jezdnia zostanie dobudowana w przyszłości. Najpierw muszą jednak ruszyć prace nad węzłem bielańskim. Ten fragment budowy WOW budzi największe kontrowersje - Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosi przetarg na jego budowę m.in. przez wieś Wysoka, dopiero po skompletowaniu wszystkich pozwoleń i całej dokumentacji.

Ważna zmiana dla kierowców na rondzie na ul. Buforowej

Rondo na końcu ulicy Buforowej zyskało nowe linie poziome, stając się tzw. rondem turbinowym. Jest ono uznawane za najbezpieczniejsze skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Wymaga jednak od kierowcy pewności co do kierunku, w którym chce jechać.

To rozwiązanie oddziela dwa pasy ruchu. Zewnętrzny umożliwia opuszczenie ronda tylko na pierwszym lub na drugim zjeździe. Wewnętrzny pas daje możliwość użycia drugiego, trzeciego lub czwartego zjazdu.

Przykład ronda turbinowego. Każdy wjazd posiada dwa pasy wjazdowe. Na samym rondzie pierwszego i drugiego zjazdu można użyć tylko na zewnętrznym pasie.
Przykład ronda turbinowego. Każdy wjazd posiada dwa pasy wjazdowe. Na samym rondzie pierwszego i drugiego zjazdu można użyć tylko na zewnętrznym pasie. Wewnętrzny służy do zjechania na drugim, trzecim i czwartym zjeździe. OSK LEŚ

Zmiana jest spowodowana tym, że w ostatnim czasie kierowcy notorycznie używali prawego pasa do zawracania. Tworzyło to niepotrzebny zator i jeszcze większe korki (m.in. na Jagodnie). Pas do bezpośredniej jazdy w prawo na każdym wjeździe również ma ograniczyć te utrudnienia.

Jeszcze w tym roku otwarta zostanie trasa Łany-Długołęka, która kosztowała 165 milionów złotych i połączy funkcjonującą do tej pory Wschodnią Obwodnicę Wrocławia z AOW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak kupić używany samochód i nie dać się oszukać? Zobacz 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Wschodnia Obwodnica Wrocławia jeszcze dłuższa! Dziś otwarcie nowego odcinka i ważna zmiana w organizacji ruchu - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie