Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie zoo i uniwersytet połączyły siły. W Dolinie Baryczy będzie więcej nurkujących kaczek [ZDJĘCIA]

Monika Fajge
Monika Fajge
dzięki współpracy zoo i uniwersytetu, kaczek w Dolinie Baryczy ma być za kilka lat kilkukrotnie więcej.
dzięki współpracy zoo i uniwersytetu, kaczek w Dolinie Baryczy ma być za kilka lat kilkukrotnie więcej. Zoo Wrocław
“Projekt podgorzałka” – to wspólna inicjatywa Zoo Wrocław i Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma na celu zwiększyć populację, narażonej na wyginięcie, nurkującej kaczki. 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie, gdzie zasilą lokalną populację lęgową.

– Dawniej w Polsce, podgorzałka była stosunkowo licznym gatunkiem lęgowym z populacją ocenianą na około 400-500 par w latach 80. XX wieku, z największą populacją na Stawach Milickich. Pod koniec ubiegłego wieku jej liczebność spadła do zaledwie 40-45 par w całym kraju. Obecnie jest 100-130 par lęgowych w całej Polsce – mówi prof. dr hab. Tadeusz Stawarczyk, ornitolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, podgorzałka ma status "narażona na wyginięcie". W samej Dolinie Baryczy zachowała się 1/3 populacji tych kaczek, czyli zaledwie około 40 par lęgowych.

“Projekt podgorzałka” ma to zmienić.

W ramach projektu do rezerwatu Stawy Milickie trafiły dwa pierwsze transporty podgorzałek – w sumie 22 kaczki. Kilka pochodzi z hodowli wrocławskiego zoo, pozostałe – z zoo w Bratysławie i Tierparku w Berlinie.

– Program wsiedlania podgorzałek pochodzących z ogrodów zoologicznych będzie trwał 5 lat. W tym czasie do rezerwatu Stawy Milickie może trafić nawet kilkaset podgorzałek – informuje Mirosław Piasecki, dyrektor naczelny ZOO Wrocław. – Mamy nadzieję, że pewna grupa tych kaczek osiądzie tu i sama zacznie wyprowadzać lęgi w kolejnych latach. Podgorzałki otrzymały obrączki identyfikacyjne i będą stale monitorowane przez naukowców ze stacji ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego – wyjaśnia.

Obecnie projekt ma zasięg regionalny, a jeśli się powiedzie i wielkość populacji lęgowej podgorzałki w Dolinie Baryczy znacząco wzrośnie, może być ogólnokrajowy.

Podgorzałki – co to za ptaki

Podgorzałka (Aythya nyroca) to nasz rodzimy gatunek, którego obszar występowania obejmuje środkową i wschodnią Europę, północną Afrykę oraz centralną Azję. To ptak migrujący, zimę spędza głównie poza Europą. Podgorzałki bardzo dobrze nurkują. Żyją w płytkich zbiornikach wodnych, bogatych w roślinność i bezkręgowce. Chociaż są wszystkożerne, nie pogardzą mięczakami (ślimakami), czy też owadami, płazami i małymi rybami.

W Polsce podgorzałka występuje tylko w trzech rejonach kraju: na stawach rybnych w Budzie Stalowskiej, na szeregu stanowisk na Lubelszczyźnie oraz na Stawach Milickich w Dolinie Baryczy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto