Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie osiedla w sieci [katalog stron]

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Gdzie znaleźć fryzjera, kiedy skończy się remont ulicy, jak poderwać dziewczynę - to wszystko znajdziecie na stronach swoich osiedli.

We Wrocławiu większość osiedli posiada swoją stronę internetową, forum oraz konto na portalach społecznościowych. Globalna sieć komputerowa jest wykorzystywana w imię lokalnych interesów.

Dobrze poinformowani

Osiedlowe portale pełnią funkcje użytkowe. Znajdziemy na ich stronach aktualne informacje dotyczące na przykład planowanych remontów, okresowego braku wody oraz rozkłady jazdy. Plany, lokalizacje najważniejszych instytucji czy lokali usługowo-handlowych. A także kontakt do rady osiedla.

- Przejeżdżając obok nowo powstających bloków mieszkalnych, pomyślałem, że ludzie, którzy się tu wprowadzą, nie będą na początku wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy sklep, jakie są szkoły na osiedlu, gdzie mogą pójść do lekarza - mówi Tomasz Rosa, administrator strony osiedla Leśnica. - Chciałem im to ułatwić, tworząc stronę internetową, na której będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o swoim przyszłym miejscu zamieszkania. Strona ma także wyróżniać firmy z rynku lokalnego - wyjaśnia.

Witryny osiedlowe są zróżnicowane ze względu na treść: niektóre mają aspiracje bycia portalami społecznościowymi zachęcającymi do umieszczania własnych materiałów przez użytkowników. Kolejne są vademecum wiedzy na temat osiedla, przedstawiają historię dzielnicy, zdjęcia, archiwalia. Część stron to po prostu fora internetowe mieszkańców, na których mogą oni dyskutować o sprawach osiedla.
**- Nasza strona ma na celu przede wszystkim promocję i rozwój lokalnej przedsiębiorczości, ale również ma pokazywać, że Leśnica jest piękna i ciekawa - tłumaczy Rosa.

Mogą sobie pogadać

W sieci znajdziemy dwa rodzaje stron: założone przez mieszkańców oraz przez radę osiedla. Ciekawym przypadkiem są Osobowice, ponieważ mają aż dwie domeny - oficjalną, umieszczoną w katalogu oraz nieoficjalną (Zobacz: Nasze Osobowice).

Specjaliści zauważają, że zwiększona aktywność internetowa wrocławian w świecie wirtualnym, nie musi przekładać się na działalność w rzeczywistości (w tzw. "w realu"). Niektorzy lubią sobie po prostu pogadać. Najlepszym przykładem są fora internetowe, które mają również wspólnoty mieszkaniowe. Sprawy dyskutowane na takich forach są różne - od naprawy dachu do natrętnych sąsiadów.

- Przeniesienie aktywności w sferę wirtualną nie oznacza wcale, że ludzie są bardziej aktywni w sferze rzeczywistych, namacalnych działań, np. wywalczą poprawę nawierzchni drogi - mówi socjolog Adam Mrozowicki, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

**Socjolodzy zwracają uwagę, że aktywność w świecie wirtualnym jest charakterystyczna dla ludzi młodych, posiadających stały dostęp do internetu.

- Nie jestem pewien, ale może być tak, że równolegle funkcjonują dwie struktury (lub nawet więcej). Pierwsza - wirtualna, skupiająca młodszych ludzi, aktywnych w internecie. Druga - realna, podzielona na milczącą większość, której wszystko jedno oraz mniejszość, która pracuje społecznie - tłumaczy Mrozowicki.

Co wiesz o swoim osiedlu?

Użytkownicy stron podkreślają ich praktyczny charakter.

- Odwiedzam witrynę mojego osiedla regularnie - mówi Adrian Jońca, mieszkający na Gaju. - Traktuję tę stronę jako źródło bieżących informacji - dodaje.

Brakuje jakiejś strony? Daj nam znać dołączymy do katalogu. Zachęcamy do oglądania stron i ich komentowania.


Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto